Trwa ładowanie...

"Oszust z Wrocławia". Ślązacy "ciepło" przywitali premiera

W środę premier Mateusz Morawiecki spotkał się z górnikami. Doszło do sprzeczki słownej. "Oszust z Wrocławia" - usłyszał szef polskiego rządu.

Konfrontacja górników z Mateuszem Morawieckim Konfrontacja górników z Mateuszem Morawieckim Źródło: PAP, fot: Marek Zimny
d1file4
d1file4

W środę Mateusz Morawiecki złożył wizytę na Śląsku. Między premierem a górnikami doszło do konfrontacji słownej.

- Proszę pozwolić mi skończyć. Teraz ja mówię - zaznaczył Mateusz Morawiecki i dodał, że Rosja 10-krotnie podniosła ceny gazu w ciągu ostatnich paru miesięcy. Premier podkreślił, że podwyżki cen są skutkiem polityki klimatycznej Unii Europejskiej.

Zobacz też: "Lex TVN". Polityk PiS komentuje protesty: Ludzie z niewiedzy wyszli na ulice

Sprzeczka słowna górników z premierem

- A co Polska z tym robi? - zapytano premiera. Szef polskiego rządu nie odpowiedział na to pytanie, tylko kontynuował swoją wypowiedź, twierdząc, że za sytuację odpowiada Donald Tusk.

d1file4

Jedna z osób z tłumu prosiła o to, aby pozwolono jej odpowiedzieć Morawieckiemu. Premier stwierdził natomiast: "państwo nie chcecie mnie słuchać" i wciąż próbował wskazywać kolejne przyczyny podwyżek cen.

- To, co pan powiedział o podwyżkach gazu - pytam się, gdzie pan był, jak w zeszłym roku, kiedy energetyka, która podlega panu, nie odebrała milionów ton węgla z polskich kopalń, a brała węgiel rosyjski? Wtedy ostrzegaliśmy, że Rosjanie dotowanym węglem będą niszczyć naszą energetykę. Wtedy nie zrobiliście nic. Pana prezesi z energetyki brali rosyjski węgiel, który był niejednokrotnie droższy od naszego. Nasze kopalnie zeszły z wydobyciem. Mówiliśmy, że Rosjanie wycofają węgiel i podrożeje gaz. Niech pan nam powie, gdzie pan wtedy był - mówił rozżalony jeden z górników.

- Pozwoliliście na to, żeby energetyka brała rosyjski węgiel, Rosjanie wycofali węgiel i podwyższyli ceny gazu - podkreślił górnik.

Na te słowa zareagował premier. Morawiecki poprosił, aby górnik nie krzyczał. Nie odpowiedział jednak na jego pytania. "Gdzie pan był, jak niszczono polskie górnictwo na życzenie Putina?" - powtórzył mężczyzna.

d1file4

Górnicy skandowali: "poseł ze Śląska, oszust z Wrocławia"

Po tych słowach Morawiecki przypomniał o budowie Baltic Pipe. Jest to podmorski gazociąg układany na dnie Bałtyku.

- Nie chcecie słyszeć, ale i tak to powiem. Najpierw odpowiem na sprawę gazu, a potem węgla - mówił premier.

- Jako pierwszy rząd wybudujemy rurę gazową, która nas uniezależni od Gazpromu. Rozbudujemy terminal w Świnoujściu do 8 mld sześciennych - to jeśli chodzi o gaz - wskazał premier. - Cieszę się z tego powodu, że zniknął węgiel z hut i staramy się zrestrukturyzować tak, że jednocześnie nie musimy tworzyć dramatów. Na koniec chcę powiedzieć, że cieszę się województwo śląskie jest drugie co do poziomu bezrobocia w Polsce. Na Śląsku poziom bezrobocia jest na poziomie Eurostatu - tłumaczył szef rządu.

d1file4

Jego wypowiedź była przerywana przez górników, ci chcieli odpowiedzi na konkretne pytania. Gdy Morawiecki przerwał swoją wypowiedź i zakończył spotkanie, górnicy zaczęli krzyczeć: "poseł ze Śląska, oszust z Wrocławia".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1file4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1file4
Więcej tematów