PolskaNaukowcy na Śląsku znaleźli ślady praczłowieka

Naukowcy na Śląsku znaleźli ślady praczłowieka

Zespół badawczy pod kierownictwem archeologa dr. Eugeniusza Foltyna i paleogeografa dr. Jana Macieja Wagi z sosnowieckiego Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego dokonał odkrycia najstarszych śladów obecności człowieka na terenie Polski. Materiały zostały znalezione w osadach budujących stożek napływowy u wylotu Bramy Morawskiej w okolicach Kończyc (ziemia cieszyńska).

22.10.2010 | aktual.: 25.10.2010 11:04

- Są to półprodukty i narzędzia wykonane przez praczłowieka, homo erectusa - mówi Waga. - Półprodukty to surowce, które człowiek zabierał ze sobą, aby mieć później z czego wykonać narzędzia. Dużo wędrował i nie wiedział, czy na nowym miejscu znajdzie odpowiednie surowce - tłumaczy naukowiec.

Wśród znalezisk są przyrządy służące do ćwiartowania mięsa i rozbijania kości. Prace nad wykopaliskami prowadzone były kilka lat temu, ale dopiero teraz przyszedł czas na ich podsumowania. Jak twierdzą naukowcy, wynika to przede wszystkim ze specyfiki samych badań oraz konieczności mozolnego sprawdzania ich wyników. Ale to nie wszystko.

- Prawda jest taka, że dopiero po publikacji w prestiżowym, zagranicznym piśmie zainteresowano się naszymi badaniami - dodaje Waga.

Znalezisko pochodzi sprzed około 800 tysięcy lat i potwierdza fakt przekroczenia w tym czasie bariery Pirenejów, Alp i Karpat przez człowieka. Sosnowieccy naukowcy przygotowują wystawę, na której będą prezentowane cenne znaleziska. Ekspozycja zostanie udostępniona publiczności pod koniec przyszłego tygodnia na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu.

Polecamy w internetowym wydaniu: www.katowice.naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)