Marian Zembala nie żyje. Profesor zostawił list
Nie żyje prof. Marian Zembala - były minister zdrowia oraz wieloletni dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca. Z nieoficjalnych informacji wynika, że ceniony profesor zostawił list pożegnalny.
"Dotarła do mnie tragiczna wiadomość o śmierci profesora Mariana Zembali. Panie Profesorze, na zawsze pozostanie Pan w naszej pamięci" - napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.
Z ustaleń katowickiej "Gazety Wyborczej" wynika, że ciało prof. Zembali znaleziono w sobotni poranek w basenie wybudowanym przy jego rodzinnym domu w Zbrosławicach (powiat tarnogórski). Na miejscu pojawiła się grupa dochodzeniowa, która pod nadzorem prokuratora zabezpiecza ślady.
Z nieoficjalnych informacji wynika, że prof. Marian Zembala pozostawił list pożegnalny.
Prof. Marian Zembala był cenionym kardiochirurgiem
Bez wątpienia prof. Marian Zembala należał do najwybitniejszych polskich kardiochirurgów. Od roku 1993 kierował Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Do pracy w placówce przekonał go prof. Zbigniew Religa. Obaj należeli do zespołu, który przeprowadził pierwszą udaną transplantację serca w Polsce.
Kilka lat później, w roku 2001, prof. Zembala jako pierwszy w Polsce dokonał przeszczepu płuco-serca. Miał też na koncie skuteczny zabieg wszczepienia by-passów 103-letniej pacjentce. W roku 2011 został przewodniczącym rady naukowej przy ministrze zdrowia, a także krajowym konsultantem z zakresu kardiochirurgii.
Jeżdżą w głąb Ukrainy, by ratować ludzi. Wśród nich jest Rosjanin i Polak z Norwegii
W 2012 r. profesor otrzymał papieski medal Pro Ecclesia et Pontifice - Dla Kościoła i Papieża. To jedno z najważniejszych odznaczeń przyznawanym przez urząd papieski osobom świeckim.
- Ten medal to pokłon dla wszystkich, którzy służą bliźnim. Ja jestem tylko jednym z bardzo wielu z nich. Służenie bliźnim jest służeniem Bogu, nie trzeba się tego wstydzić. A służba bliźnim - nie tylko w medycynie, ale w każdym działaniu - jest potrzebą chwili - mówił wówczas prof. Zembala.
Spróbował też swoich sił w polityce. W roku 2014 prof. Zembala najpierw uzyskał mandat radnego w śląskim sejmiku wojewódzkim, by kilkanaście miesięcy później zostać ministrem zdrowia w rządzie Ewy Kopacz. Wystartował też w wyborach parlamentarnych z ramienia PO jesienią 2015 roku i uzyskał mandat poselski.
W czerwcu 2018 roku prof. Zembala przeszedł udar mózgu. Od tego czasu ceniony profesor poruszał się na wózku inwalidzkim.
Czytaj także:
źródło: Gazeta Wyborcza Katowice, PAP