Trwa ładowanie...

Katowice. Znamy wyniki plebiscytu w ramach Galerii Artystycznej Katowice. Kto zdobył najwięcej głosów?

Kompozytor i pedagog Józef Świder oraz reżyser Kazimierz Kutz zostaną w tym roku upamiętnieni plenerowymi rzeźbami w przestrzeni jednego z placów Katowic. To efekt głosowania mieszkańców w corocznym plebiscycie na tę formę honorowania zasłużonych dla miasta twórców.
Share
Katowice. Galeria Artystyczna Katowic powiększy się o dwie rzeźby.
Katowice. Galeria Artystyczna Katowic powiększy się o dwie rzeźby.Źródło: UM Katowice
d26nns5

Rzeźby, przedstawiające wybitne postaci świata kultury związane ze stolicą Górnego Śląska, odsłaniane są od 2004 r., jesienią, w galerii artystycznej na katowickim Placu Grunwaldzkim, nieopodal Spodka. W plebiscycie można głosować na postaci zgłoszone przez środowiska artystyczne. O wyborze osób upamiętnianych w galerii decyduje prezydent miasta, posiłkując się wynikami plebiscytu. W tegorocznej edycji udział wzięło ponad 4,5 tys. mieszkańców. 41 proc. z nich wskazało, że to właśnie Józef Świder - wieloletni dyrektor artystyczny Oddziału Śląskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr - powinien zostać uhonorowany w Galerii Artystycznej.

W tej edycji plebiscytu prezydent Marcin Krupa zdecydował jednak o uznaniu głosów mieszkańców zaangażowanych w ubiegłoroczny plebiscyt i postanowił upamiętnić także Kazimierza Kutza, który zarówno w 2020 r., jak i w tym roku, znalazł się w gronie trzech kandydatów z największą liczbą głosów.

Katowice. Józef Świder i Kazimierz Kutz dołączą do Galerii Artystycznej Katowice

W ub. roku ze względu na rozpoczynającą się epidemię plebiscyt nie został rozstrzygnięty.

d26nns5

- Pamięć o wybitnych postaciach, które zapisały się w historii Katowic i naszego regionu to nasz obowiązek. Dlatego dziękuję tym wszystkim, którzy oddali swój głos w plebiscycie zarówno w tegorocznym, jak i tym zorganizowanym rok wcześniej – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

We wrześniu, w rocznicę nadania Katowicom praw miejskich, zostaną odsłonięte rzeźby Józefa Świdra oraz Kazimierza Kutza,a także tablica pamiątkowa poświęcona Krzysztofowi Uniłowskiemu.

W poprzednich edycjach plebiscytu mieszkańcy wybrali tak znaczące dla kultury regionu osoby jak: Antoni Halor, Zbigniew Cybulski, Jerzy Duda-Gracz, Henryk M. Górecki, Wojciech Kilar, Jan Skrzek, Teofil Ociepka, Karol Stryja, Paweł Steller, Stanisław Ligoń, Aleksandra Śląska, Stanisław Hadyna, Bogumił Kobiela, Alfred Szklarski, Adolf Dygacz, Tadeusz Kijonka i Bernard Krawczyk.

Nowy projekt z częścią polityków PO? Zdecydowana reakcja Marcina Kierwińskiego

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d26nns5

Podziel się opinią

Share
d26nns5
d26nns5
Więcej tematów