Katowice. Mieszkańcy sami posprzątali dzielnice
Prawie 500 worków śmieci, czyli 10 pełnych kontenerów zebrali mieszkańcy w ramach akcji SprzątaMyDzielnice. Śmieci zniknęły z terenów zielonych w Zawodziu, Koszutce, Dąbrówce Małej, z Lasu Panewnickiego i okolic Trzech Stawów.
SprzątaMyDzielnice to coroczna akcja, organizowana w ramach projektu KATOobywatel, w której katowiczanie sprzątają wskazane przez siebie i wybrane przez internautów miejsca. W tym roku wpłynęło ponad 40 zgłoszeń. - Kilkaset worków odpadów, ponad 50 opon, kilkanaście telewizorów i parę lodówek. Bez aktywnego wsparcia mieszkańców nie udałoby nam się zebrać i oczyścić tych terenów ze śmieci – powiedział Olaf Józefoski, prezes Stowarzyszenia Wolnej Herbaty, które razem z urzędem miasta współorganizuje projekt SprzątaMyDzielnice. - Na szczęście już po raz trzeci przekonujemy się, że mieszkańcom zależy na tym, żeby w ich najbliższej okolicy było czysto. Razem z nami te tereny sprzątało ponad 150 ochotników, najczęściej mieszkańców okolicy akcji – dodał.
Projekt SprzątaMyDzielnice składa się z trzech etapów. W lutym mieszkańcy zgłaszali na adres mailowy Wolnej Herbaty i na Facebooku propozycje terenów do posprzątania, potem wybrali docelowych pięć miejsc, a następnie je posprzątali.
Jak co roku Stowarzyszenie Wolnej Herbaty zadbało o koordynację akcji. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach udostępniło kontenery i worki do selektywnej zbiórki odpadów, wywiezie też zebrane śmieci. Katowickie Wodociągi zapewniły dostęp do świeżej wody (uczestnicy akcji mogli mieć własne kubki).
Projekt KATOobywatel katowicki samorząd prowadzi od kwietnia 2018 r. - Zwracamy uwagę na skalę zjawiska dzikich wysypisk i skutki, jakie wywołują. Śmieci są nie tylko problemem estetycznym, ale przede wszystkim zagrożeniem dla środowiska i dla naszego zdrowia – wyjaśniła Wioleta Niziołek-Żądło, koordynator projektów społecznych w UM w Katowicach.
Dodajmy, że innymi przedsięwzięciami są np. wspólne z mieszkańcami sianie i utrzymywanie łąk kwietnych (po wytypowaniu przez nich miejsc) czy działanie systemu Naprawmyto.pl, służącego zgłaszaniu usterek miejskiej infrastruktury.