Trwa ładowanie...

Katowice. Ma być zielono i estetycznie. Miasto wymienia zieleń w centrum

Wiśnie, klony i szlachetne krzewy pojawią się już wkrótce w śródmieściu Katowic. Zakład Zieleni Miejskiej wybrał firmę, która w przyszłym tygodniu rozpocznie prace na Placu Kwiatowym i ulicy 3go Maja.
Share
Katowice. Miasto zainwestuje w zieleń.
Katowice. Miasto zainwestuje w zieleń.Źródło: UM Katowice
d4ltrnd

- Bardzo się cieszę, że na Placu Kwiatowym oraz ulicy 3-go Maja pojawią się nowe drzewa i krzewy. Chcemy, aby zieleni w Katowicach było jak najwięcej, szczególnie w miejscach tak ważnych, jak ścisłe centrum miasta. Rewitalizacja zieleni na tym obszarze to kolejny krok w tym kierunku. Jako miasto prowadzimy szereg działań, których celem jest zazielenianie naszego miasta, min. poprzez możliwość partycypacji mieszkańców i tzw. "zielony budżet", sianie łąk, czy projekt wCOPdrzewo.– mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Prace rozpoczną się w połowie przyszłego tygodnia. W pierwszej kolejności z ulicy 3-go Maja usunięte zostaną klony jesionolistne, które rosną w donicach oraz surmie z Placu Kwiatowego. Wszystkie drzewa oraz krzewy powędrują na kurację szklarniową do Działu Produkcji Roślinnej Zakładu Zieleni Miejskiej w Janowie i zadołowane, a na wiosnę zostaną posadzone w terenie.

Na Placu Kwiatowym posadzonych zostanie szesnaście wiśni pikowanych Kazan oraz piętnaście klonów czerwonych Redpointe. Z kolei na 3-go Maja pojawi się dwadzieścia osiem klonów polnych Elsrijk, których uzupełnienie będą stanowić krzewy jałowca płożącego Blue Forest, cisu pośredniego Hicksii, róże Heidetarum oraz pnącza bluszczu pospolitego Thorndale.

d4ltrnd

Jak zapewniają urzędnicy Nową zieleń będzie cechować odpowiednia żywotność oraz optymalne tempo wzrostu. Ponadto wymieniona zieleń będzie przystosowana do naszego klimatu i warunków, jakie panują w ścisłym centrum miasta. Finalny efekt zobaczymy i będziemy mogli ocenić z końcem kwietna tego roku.

Szacowany kosz tej inwestycji to ok. 250 tys. złotych.

Katowice Zielony Budżet pozwoli zrealizować pomysły mieszkańców

Nasadzenia nowych drzew, zazielenienie przystanków, budki lęgowe dla ptaków czy też zajęcia z recyclingu – to wszystko pomysły mieszkańców, które zostaną zrealizowane w tym roku w ramach I edycji tzw. "Zielonego budżetu". Katowiczanie zgłosili łącznie aż 128 projektów, spośród których 54, o łącznej wartości dwóch milionów złotych, zyskało największe uznanie w oczach ekspertów.

d4ltrnd

– Wśród zadań wybranych z propozycji mieszkańców znalazły się m.in. zazielenienie 22 przystanków – po jednym w każdej dzielnicy Katowic, odtworzenie małej retencji w Katowickim Parku Leśnym czy też urządzenie zielonego skweru przed Superjednostką. Z kolei we wschodnich dzielnicach miasta – Nikiszowcu, Janowie, Szopienicach, Burowcu i Dąbrówce Małej – w ramach jednego wniosku pojawią się nasadzenia drzew, krzewów i kwiatów. W Brynowie powstanie ogród deszczowy, a w Kostuchnie łąka kwietna.

Andrzej Duda szusuje na nartach. Dr Grzesiowski znacząco skomentował

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4ltrnd

Podziel się opinią

Share
d4ltrnd
d4ltrnd
Więcej tematów