RegionalneŚląskKatowice. Dzięki hali przestanie śmierdzieć

Katowice. Dzięki hali przestanie śmierdzieć

Budowę hermetycznej hali, która przykryje instalację przetwarzania odpadów, zamówiła katowicka komunalna spółka odpadowa. Ma to wyeliminować odór, na który od dawna skarżą się mieszkańcy okolicznych dzielnic Sosnowca, Katowic, Siemianowic Śląskich i Czeladzi.

MPGK w Katowicach wybuduje specjalną halę.
MPGK w Katowicach wybuduje specjalną halę.
Źródło zdjęć: © UM Katowice | UM Katowice
Michał Sikora

Nowy obiekt dla katowickiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej przy ulicy Milowickiej wybuduje spółka AK Nova. Wartość zamówienia to ponad 17 milionów złotych. Instalacja ma powstać w ciągu 12 miesięcy. Umowa została już podpisana, a hala stanie na terenie Zakładu Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów przy ul. Milowickiej, w pobliżu granicy z Sosnowcem.

– Czynności administracyjne związane m.in. z decyzjami środowiskowymi, poprzedzającymi budowę przebiegły sprawnie, ale po drodze pojawiły się dwa czynniki, które ostatecznie opóźniły start inwestycji. Po pierwsze: ogłoszenie przetargu przedłużyło się o kilka miesięcy, ze względu na sytuację związaną z koronawirusem. W tym względzie zadziałaliśmy tak szybko, jak tylko było to możliwe. Po drugie podpisanie umowy z wybranym wykonawcą także przedłużyło się w czasie ze względu na odwołanie ze strony innego uczestnika postępowania. Teraz, gdy umowa z wykonawcą została podpisana, przed nami najważniejsza część - realizacja inwestycji. Dołożymy wszelkich starań, aby przebiegła płynnie – wyjaśnia Robert Potucha, wiceprezes MPGK Katowice.

Zgodnie z informacjami MPGK hala będzie jedną z najnowocześniejszych inwestycji w Polsce w branży gospodarki komunalnej. Budynek zostanie wyposażony w profesjonalny system wentylacji i oczyszczania powietrza, płuczki wodne i chemiczne. Odpad (stabilizat) będzie dojrzewał w dziesięciu żelbetowych, szczelnie zamykanych pomieszczeniach. Każde z nich posiadać będzie oddzielny wentylator napowietrzający, przyspieszający ten proces stabilizacji. Kolejny etap – przesiewania odpadu, również odbywać się będzie w szczelnej hali. W projekcie uwzględniony został również zalecany przez Komisję Europejską układ oczyszczania odcieków technologicznych, pozwalający ponownie wykorzystać uzyskaną wodę do procesu.

Przemysław Czarnek skrytykował LGBT? Michał Woś poszedł jeszcze dalej

Źródło artykułu:WP Wiadomości
śląskkatowicesosnowiec

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)