Katowice. Czynsze pójdą w górę, bo wzrosły koszty
Wzrost kosztów bieżących, energii, płacy minimalnej i droższe utrzymanie terenów przylegających do budynków czy bieżące remonty – to główne czynniki wpływające na podwyższenie miesięcznych stawek czynszów w Katowicach.
30.04.2021 | aktual.: 06.03.2024 20:47
– Udało się nam przed długi czas utrzymać stawki w lokalach komunalnych na dotychczasowym, bardzo niskim poziomie. Ostatnia zmiana opłat miała miejsce w 2016 r. Od tego czasu znacząco wzrosły koszty związane z utrzymaniem budynków, a wpływy rekompensowały już jedynie 71 procent wydatków na remonty i ich bieżące utrzymanie. Do tego należy doliczyć wzrost kosztów płac, energii elektrycznej, ogrzewania i utrzymania terenów przylegających do tych budynków. Dużą pozycję kosztową stanowią także budynki zabytkowe objęte ochroną konserwatorską, o które miasto tez musi zadbać. Dlatego biorąc te wszystkie czynniki pod uwagę, konieczna jest zmiana stawki miesięcznej za metr kwadratowy w lokalach mieszkalnych będących własnością miasta – mówi Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic.
Katowice. Nowe stawki za czynsz
Nowa stawka wyniesie 3 zł/m2. Do tej pory obowiązywały dwie stawki, uzależnione m.in. od rozmiaru lokalu, jego położenia, ogólnego stanu budynku, dostępności do windy, etc. Teraz zaproponowano jedną, uśrednioną stawkę dla całego zasobu lokalowego w mieście. Jej wysokość została obliczona na bazie średniej z obecnych stawek i zaokrąglona do pełnej kwoty. Stawka ta jest wyjściową przy wyliczeniu ostatecznej wartości za m2 lokalu mieszkalnego, uwzględniającej wskazane w załączniku do zarządzenia czynniki jej różnicowania. Średnia miesięczna stawka wyniesie 6,14zł/m2.
Środki otrzymane z podwyżki zostaną w całości przeznaczone na realizację zadań remontowych i termomodernizacyjnych przez Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach. Przypomnijmy, że w zasobach KZGM znajdują się aktualnie 16504 lokali, a w 2021 roku miasto planuje wydać ponad 34 mln na termomodernizacje budynków mieszkalnych w połączeniu z wymianą źródeł ciepła – co pozwala także skuteczniej walczyć ze smogiem.