Trwa ładowanie...

Katowice. 500 ochotników weźmie udział w badaniu – część dostanie lek, część placebo

Do 2009 r. była używana w profilaktyce i leczeniu grypy. Podawano ją pacjentom z chorobą Parkinsona, stwardnieniem rozsianym i innymi schorzeniami. Teraz naukowcy sprawdzą, czy poradzi sobie z zakażeniem SARS-CoV-2.
Share
Naukowcy ŚUM sprawdzą, czy lek pokona koronawirusa
Naukowcy ŚUM sprawdzą, czy lek pokona koronawirusaŹródło: Pixabay
d1ibdva

Skuteczność leczenia amantadyną chorych na COVID-19 zweryfikuje badanie kliniczne przeprowadzone przez naukowców ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Na marzec zaplanowano rekrutację pacjentów. "W badaniu ma wziąć udział 500 pacjentów – ochotników z dwudziestu oddziałów covidowych z całej Polski. Połowa z nich dostanie lek, a połowa placebo" – poinformował kierownik Katedry i Kliniki Pneumonologii Wydziału Nauk Medycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Adam Barczyk.

Zostaną wybrani losowo. Do zakończenia badania ani pacjent, ani lekarz nie będą wiedzieli, czy otrzymali lek czy placebo. Oprócz amantadyny i placebo otrzymają też standardowe leczenie. Pacjentami zostaną osoby hospitalizowane z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2, z umiarkowaną lub ciężką postacią choroby, u których pierwsze objawy wystąpiły nie wcześniej niż 7 dni przed włączeniem do badania.

Terapia jest efektem podpisania umowy między Agencją Badań Medycznych a Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach – Ochojcu - szpitalem klinicznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Po zakończeniu, dane zostaną odtajnione i poddane analizie.

d1ibdva

Luzowanie obostrzeń. Co ma robić rząd? "Trzeba mądrze sterować aktywnością ludzi"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1ibdva

Podziel się opinią

Share
d1ibdva
d1ibdva
Więcej tematów