Trwa ładowanie...

Gliwice. Zabieg ablacji, szansą dla chorych z arytmią serca

Kardiolodzy ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach rozpoczęli zabiegi ablacji. Ratują one chorych z zaburzeniami rytmu serca.
Share
Gliwice. Kardiolodzy z Gliwic przeprowadzili zabieg ablacji.
Gliwice. Kardiolodzy z Gliwic przeprowadzili zabieg ablacji.Źródło: Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach
d1r96ok

Ablacja to zabieg kardiologiczny, wykonywany w celu trwałego wyleczenia arytmii. Polega on na zniszczeniu lub odizolowaniu, najczęściej energią termiczną, obszaru serca odpowiedzialnego za powstawanie arytmii. Daje szansę na pełne wyleczenie w przypadku pacjentów zmagających się z migotaniem przedsionków, a także z innymi nadkomorowymi i komorowymi arytmiami. Tacy chorzy odczuwają np. duszności, kołatanie serca, przewlekłe zmęczenie, może też dochodzić do zasłabnięć i omdleń towarzyszących napadom arytmii. - Szacuje się, że w Polsce problem ten może dotyczyć nawet co dziesiątej osoby po 65 roku życia. Dodatkowo, tacy pacjenci nie powinni długo czekać na zabieg finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, gdyż migotanie przedsionków może mieć charakter postępujący i stanowić zagrożenie – tłumaczy dr n. med. Tadeusz Zębik, ordynator kardiologii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Gliwice. Kardiolodzy wykonali zabieg ablacji

Jedną z pierwszych osób poddanych zabiegowi w gliwickim szpitalu był pan Joachim, który przez cały czas trwania medycznej procedury rozmawiał z zespołem operacyjnym. - Stosujemy znieczulenie miejscowe, jesteśmy w kontakcie z chorym, tłumaczymy, co w danym momencie robimy, pytamy, czy coś odczuwa, podajemy środki przeciwbólowe. Pozwala to maksymalnie bezpiecznie wykonać zabieg – wyjaśnił ordynator oddziału kardiologicznego

d1r96ok

W styczniu i w lutym 2021 roku w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach lekarze planują przeprowadzenie kolejnych kilkunastu ablacji.

To kolejny obszar medycyny, na który wkroczyli w tym miesiącu gliwiccy lekarze. Na początku stycznia w Szpitalu Miejskim nr 4 rozpoczęto też wszczepianie endoprotez chorym onkologicznie, którym nowotwór zaatakował kości.

Piotr Wawrzyk na RPO dzięki PSL? "To byłoby trzęsienie ziemi w polskiej polityce"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1r96ok

Podziel się opinią

Share
d1r96ok
d1r96ok
Więcej tematów