Trwa ładowanie...

Gliwice. Wyższe dotacje do wymiany pieców i program osłonowy do kosztów energii

Samorząd Gliwic od stycznia zwiększył o połowę wysokość dotacji aby przyspieszyć usuwanie przestarzałych pieców z mieszkań i domów. Miasto zapowiedziało też dopłaty do bieżących kosztów ogrzewania po zmianie systemu grzewczego.
Share
Śląsk. Samorząd Gliwic zwiększył wysokość dotacji do wymiany przestarzałych pieców.
Śląsk. Samorząd Gliwic zwiększył wysokość dotacji do wymiany przestarzałych pieców.Źródło: UM Gliwice
d2g8wlh

Według informacji gliwickiego magistratu od stycznia 2021 roku miejskie dotacje proekologiczne wzrosły o połowę: do 6 tys. złotych za zmianę systemu grzewczego na proekologiczny, a przy zmianie systemu grzewczego połączonej z dociepleniem – do 12 tys. zł.

Z dotacji wykluczono kotły węglowe, pozostawiając dofinansowanie do kotłów biomasowych automatycznych na pelet drzewny oraz kotłów na gaz i systemów opartych na OZE (odnawialne źródła energii).

Mieszkańcom dano możliwość powtórnego ubiegania się o dotację przy likwidacji kotła węglowego wcześniej dotowanego przez miasto, a obecnie niespełniającego wymogów uchwały antysmogowej.

d2g8wlh

Można też ubiegać się o wsparcie dla lokali mieszkalnych, w których w przeszłości zlikwidowano w części przestarzałe systemy grzewcze węglowe.

Rozszerzono także tzw. koszty kwalifikowane na wszystkie elementy nowej instalacji grzewczej i jej montaż.

Gliwice. Miejski system dopłat do kosztów ogrzewania

Magistrat zapowiada, że już wkrótce kolejnym elementem walki ze smogiem w mieście powinien być Gliwicki Program Osłonowy, czyli miejski system dopłat do bieżących kosztów ogrzewania po zmianie systemu grzewczego, połączonej z rezygnacją ze spalania paliw stałych.

d2g8wlh

Media bez wyboru. Orędzie Marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego

"Planowane rozwiązanie, w całości finansowane ze środków miejskich, ma być kolejną zachętą do zmiany systemu ogrzewania z węglowego na gazowe, elektryczne lub inne ekologiczne. Pozwoli bowiem odciążyć domowe budżety mieszkańców, związane z kosztami nowego ogrzewania" – poinformowały służby prasowe gliwickiego Urzędu Miejskiego.

Realizacją programu przewidzianego na 6 lat zajmie się Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach.

d2g8wlh

– Jednym z najważniejszych wyzwań stojących przed naszym miastem jest walka o czyste powietrze. Od 24 lat wspieramy mieszkańców w inwestycjach zmiany systemów grzewczych na ekologiczne i kładziemy bardzo duży nacisk na popularyzację tego zagadnienia – przekonuje prezydent Gliwic Adam Neumann.

Gliwice wydały 20 milionów zł na zmianę systemu ogrzewania przez 23 lata

Gliwicki samorząd informuje, że od 1997 r. do końca 2020 r. w ramach dotacji z miejskiego budżetu dofinansowano w Gliwicach blisko 7,7 tys. wniosków na kwotę ponad 20 mln zł i zlikwidowano stare ogrzewanie (przestarzałe kotły, piece, piece kaflowe i kuchenne) w blisko 9 tys. lokali.

Miejskim dofinansowaniem objęto również pompy ciepła, niskoemisyjne kotły biomasowe oraz kolektory solarne. Na ponad 650 związanych z tym przedsięwzięć wydano do tej pory z budżetu miasta blisko 2,9 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2g8wlh

Podziel się opinią

Share
d2g8wlh
d2g8wlh
Więcej tematów