Trwa ładowanie...
d4g69ji

Gliwice. Większa dotacja do zmiany ogrzewania. Duży przeskok od nowego roku

Dzięki zmianom w lokalnych przepisach od nowego roku mieszkańcy Gliwic będą mogli otrzymać od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych na wymianę domowego ogrzewania. Usunięcie pieców węglowych to obowiązek wynikający ze śląskiej uchwały antysmogowej. Ale warto.
Share
Usunięcie pieców węglowych to obowiązek wynikający ze śląskiej uchwały antysmogowej.
Usunięcie pieców węglowych to obowiązek wynikający ze śląskiej uchwały antysmogowej.Źródło: UM w Gliwicach, Fot: Mosquidron, gliwice.eu
d4g69ji

Oferta gliwickiego magistratu dotyczy wszystkich, którzy ogrzewają mieszkanie starym kotłem, eksploatowanym już ponad 10 lat od daty produkcji. Wtedy można postarać się o miejską dotację na wymianę źródeł ciepła.

Kto może ubiegać się o dotację z miasta? Osoba, która poniosła koszt związany ze zmianą ogrzewania na ekologiczne; warunek: jej mieszkanie nie było wcześniej dotowane, ale jest wyjątek. Możliwe jest powtórne przyznanie dotacji w sytuacji gdy pierwsza dotacja przyznana była do kotła węglowego obecnie nie spełniającego wymogów śląskiej uchwały antysmogowej i przy zastąpieniu go ogrzewaniem innym niż węglowe.

O dotację ubiegać się mogą także właściciel budynku, wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa, a także osoba prawna niedziałająca w celu osiągnięcia zysku, np. stowarzyszenie.

d4g69ji

Po uzyskaniu pozwoleń , trzeba usunąć wszystkie stare piece, kotły i kuchenki węglowe, i zastąpić je urządzeniami eko. Jeśli tak się nie stanie, dotacja nie będzie przysługiwać .

Następnie należy podłączyć się do miejskiej sieci ciepłowniczej (PEC) lub zainstalować ogrzewanie gazowe, elektryczne lub olejowe i podpisać umowę z dostawcą gazu lub ciepła z sieci lub energii elektrycznej.

Gliwice. Dotacja na wymianę źródeł ogrzewania. Ile oferuje miasto

Można pozostawić kominek, ale pod warunkiem, że znajduje się on w budynku jednorodzinnym lub w niskim budynku wielorodzinnym oraz pod warunkiem, że urządzenie to służy do ogrzania tylko jednego pomieszczenia i nie posiada wodnej lub powietrznej instalacji rozprowadzenia ciepła do pozostałych pomieszczeń.

d4g69ji

Tomasz Grodzki wygłosił orędzie. Marszałek Senatu o działaniach rządu ws. budżetu UE

Wniosek należy złożyć najpóźniej do końca następnego roku po odbiorze inwestycji.

Miasto oferuje za to dotację do 4000 zł lub do 8000 zł – jeżeli budynek został ocieplony do 4 lat wstecz. Ale – uwaga - od 1 stycznia 2021 r. zwiększy się poziom dotacji dla inwestycji zrealizowanych od 2020 roku.

d4g69ji

· do 6000 zł przy zmianie systemu ogrzewania

· do 12 tys. zł przy zmianie ogrzewania wraz z termomodernizacją

· do 10 tys. zł do pomp ciepła ze znakiem jakości EHPA-Q lub CEN Heat Pump Keymark.

Nie będzie już dofinansowania miejskiego do kotłów na paliwa węglowe, montowanych od 2021 r. Z kolei do 1 stycznia 2023 roku muszą być usunięte piece kaflowe, kuchnie węglowe, kominki i piecyki typu koza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4g69ji

Podziel się opinią

Share
d4g69ji
d4g69ji
Więcej tematów