Gliwice. Szkoła po metamorfozie, wskoczyła w XXI wiek
Budowa hali sportowej, nowoczesnego zaplecza dydaktycznego oraz boisk przy I Liceum Ogólnokształcącym Dwujęzycznym im. E. Dembowskiego w Gliwicach to jedna z największych i najbardziej prestiżowych inwestycji w gliwickiej oświacie. Łączny koszt inwestycji to ponad 23 mln zł.
- Coraz szybszy postęp cywilizacyjny przyczynia się do tego, że szkoła musi dzisiaj sprostać nie tylko oczekiwaniom uczniów czy ich rodziców, ale przede wszystkim wymaganiom rynku pracy oraz uczelni wyższych. Nowoczesne wyposażenie umożliwi naukę metodami badawczymi i wprowadzenie innowacji, co nie tylko uatrakcyjni zajęcia, ale będzie także sprzyjać podnoszeniu wyników nauczania – mówi Adam Neumann, prezydent Gliwic.
I LO w Gliwicach to jedna z najlepszych szkół w woj. śląskim. Jako jedyne mieście i pierwsze w regionie liceum publiczne, prowadzi program matury międzynarodowej (International Baccalaureate), z językiem angielskim jako wykładowym. Oferuje również nauczanie dwujęzyczne dla wszystkich swoich oddziałów.
W ramach inwestycji przy szkole powstały nowa hala sportowa, nowy trzypiętrowy budynek dydaktyczny oraz kompleks boisk ze sztuczną nawierzchnią. Teren wokół szkoły został gruntownie zmodernizowany.
Gliwice. I LO z nową halą sportową i budynkiem dydaktycznym
Nowa hala została wybudowana w miejscu wchodzącego w skład kompleksu szkolnego wolnostojącego budynku przy ul. Konarskiego. Mieści się w niej sala do gier zespołowych z trybunami na 150 osób, a także zaplecze – szatnie i magazyn na sprzęt sportowy. Obiekt mierzy około 13 metrów wysokości.
W obiekcie, od strony Politechniki Śląskiej, na trzech piętrach zlokalizowano sale dydaktyczne o łącznej powierzchni ponad 2 tys. m2. Znajdują się tam nowoczesne pracownie: biologiczne, chemiczne i fizyczne oraz 3 sale wykładowe. Teren pomiędzy nowym obiektem, a głównym budynkiem szkoły także zmienił swoje oblicze. Zmodernizowane zostały parking i zieleniec oraz powstała wiata rowerowa.
– Przed uczniami I Liceum Ogólnokształcącego duże zmiany jakościowe. Będą tym bardziej odczuwalne, jeśli w przyszłym roku wróci normalność i uda się zrealizować zajęcia w trybie stacjonarnym. Nowa infrastruktura oraz nowocześnie wyposażone pracownie pozwalają wychodzić poza schemat wyznaczony przez program nauczania. Dzięki temu uczniowie mają większe szanse na wszechstronny rozwój i sukcesy w ogólnopolskich konkursach – mówi Ewa Weber, zastępca prezydenta Gliwic odpowiedzialna m.in. za oświatę.