Trwa ładowanie...

Dąbrowa Górnicza. Tanie zakupy. W mieście powstaje sklep socjalny

W maju w Dąbrowie Górniczej zostanie otwarty sklep socjalny. To pierwszy w Zagłębiu Dąbrowskim i trzeci w Polsce taki obiekt.
Share
Dąbrowa Górnicza. W mieście powstaje pierwszy sklep socjalny.
Dąbrowa Górnicza. W mieście powstaje pierwszy sklep socjalny.Źródło: UM Dąbrowa Górnicza
d3kqsko

Projekt jest częścią tworzonej przez Fundację Wolne Miejsce ogólnopolskiej sieci sklepów socjalnych "Spichlerz", adresowanych do osób w trudnej sytuacji materialnej oraz zagrożonych samotnością i wykluczeniem społecznym. Dzięki takim sklepom można pomagać najuboższym, jednocześnie ograniczając marnotrawstwo żywności.

Sklep zlokalizowany będzie na "Manhattanie” i miał powierzchnię ponad 300 metrów. W najbliższych dniach mają ruszyć prace remontowe w lokalu.

- Placówka będzie nie tylko miejscem robienia atrakcyjnych cenowo zakupów, ale też ma służyć aktywizacji i integracji społecznej poprzez prowadzony w sklepie kawiarniany punkt spotkań – wyjaśnia prezes Fundacji Mikołaj Rykowski.

d3kqsko

Dąbrowa Górnicza. Powstaje sklep socjalny

Miasto zapewniło lokal i finansuje jego remont, fundacja zadba o wolontariuszy do obsługi kupujących, a towar będzie pochodził od producentów. Ważna w "Spichlerzu”będzie cena, przynajmniej o połowę niższa niż w zwykłych sklepach, ponieważ produkty będą miały krótszą datę ważności. Istnieją odpowiednie przepisy, które nakazują wycofać towary przy określonej dacie i w "Spichlerzu” nie zmarnują się, lecz trafią do potrzebujących za niewielkie pieniądze. Z tańszych zakupów nie tylko spożywczych, ale również środków czystości czy ubrań, będą mogli skorzystać mieszkańcy miasta skierowani do sklepu przez pomoc społeczną, nie chodzi bowiem o to, by rozdawać żywność i artykuły chemiczne za darmo.

- Idea sklepu socjalnego umożliwia wspieranie osób i rodzin przy poszanowaniu ich godności i niezależności. Mogą potrzebne im produkty zakupić w cenach odpowiadających ich możliwościom, nie czują się przy tym upokorzeni otrzymywaniem darmowej pomocy rzeczowej z przydziału – wyjaśnia wiceprezydent Dąbrowy GórniczejBożena Borowiec.

Do zakupów w "Spichlerzu" będą uprawnione osoby, których dochód nie przekracza 300 proc. kryterium dochodowego, czyli 2103 zł netto w przypadku osoby samotnie gospodarującej oraz 1584 zł w przeliczeniu na osobę w rodzinie. Jednorazowo w sklepie będzie można wydać maksymalnie 100 zł.

d3kqsko

W sklepie socjalnym ma działać także punkt kawowy – Spichlerz Caffe. Ma to być miejsce spotkań dla osób samotnych oraz w szczególności katowickich seniorów, skupionych wokół działających w mieście organizacji. Zostanie on uruchomiony w pełnym wymiarze po zniesieniu obostrzeń związanych z pandemią

Marcin Kierwiński ostro o Pawle Kukizie. "Marny przewodniczący, marny analityk"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3kqsko

Podziel się opinią

Share
d3kqsko
d3kqsko
Więcej tematów