RegionalneŚląskBytom. Wrzuć nakrętkę na ulicy. Pojemniki na wagę złota i zdrowia

Bytom. Wrzuć nakrętkę na ulicy. Pojemniki na wagę złota i zdrowia

Są metalowe, mają ciekawy dizajnerski kształt i zdobi je charakterystyczny logotyp uśmiechniętej litery B. Tak wyglądają pojemniki, do których bytomianie mogą wrzucać plastikowe nakrętki i wspierać w ten sposób charytatywne cele.

Bytom. Pojemniki, do których bytomianie mogą wrzucać plastikowe nakrętki.
Bytom. Pojemniki, do których bytomianie mogą wrzucać plastikowe nakrętki.
Źródło zdjęć: © UM Bytom | G. Goik

Pojemniki na nakrętki stanęły w pięciu lokalizacjach: na Rynku, placu Sobieskiego, placu Karin Stanek (obok Beceku) oraz przy gmachach Urzędu Miejskiego przy ulicy Parkowej 2 oraz Smolenia 35.

- To już kolejna proekologiczna akcja, w którą zaangażowało się nasze miasto w trosce o środowisko. Jego ogromną wartością jest też wymiar społeczny, bo dochód ze skupu zebranych nakrętek przekazany zostanie na pomoc osobom potrzebującym. Zachęcam do włączenia się w tę inicjatywę w trosce o przyrodę i drugiego człowieka – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Bytom. Nakrętki na wagę złota

Ze wszystkich materiałów wtórnych to właśnie tworzywo, z którego wykonane są plastikowe nakrętki, ma najwyższą cenę w skupach. Wynika to z faktu, że są wykonane z polietylenu o dużej gęstości, który ma wyższą wytrzymałość mechaniczną i lepszą odporność na czynniki chemiczne od tworzywa PET, z którego produkowane są butelki.

Recycling zakrętek jest także bardziej opłacalny, gdyż nie wymaga tak skomplikowanego i kosztownego procesu odzysku tworzywa, jak w przypadku butelek. Do tego dochodzą koszty składowania butelek, które przy porównywalnej wadze do nakrętek, zajmują dużo więcej miejsca.

Do ustawionych w Bytomiu pojemników można wrzucać nakrętki po wodzie mineralnej, przetworach mlecznych, napojach, kawie oraz nakrętki po butelkach z chemii gospodarczej i kosmetykach.

Bytom. Korki na pomoc Łukaszowi i Bartkowi

Lata wstecz na pomysł zbierania i oddawania do skupu plastikowych nakrętek wpadli wolontariusze związani z stowarzyszeniami wpierającymi osoby z niepełnosprawnością. Inicjatywę podchwyciły szkoły, przedszkola, zakłady pracy, a zarobione ze sprzedaży surowca pieniądze przeznaczano na pomoc potrzebującym.

Teraz zakrętki pomogą m.in. Łukaszowi i Bartkowi, którzy od urodzenia zmagają się z ciężkimi chorobami. Między innymi dzięki sprzedaży zebranych nakrętek udało się dofinansować kosztowne wyjazdy na turnus rehabilitacyjny.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
śląskbytombutelki plastikowe
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)