Trwa ładowanie...

Bytom. Ponad pół tysiąca chętnych na wymianę przestarzałego ogrzewania

220 podpisanych umów na kwotę blisko 4 milionów złotych – Program Ograniczenia Niskiej Emisji cieszył się dużą popularnością wśród mieszkańców Bytomia.

Share
Bytomianie pytali m.in. o możliwość montażu instalacji fotowoltaicznej.
Bytomianie pytali m.in. o możliwość montażu instalacji fotowoltaicznej.Źródło: Urząd MIasta w Bytomiu, Fot: Archiwum UM Bytom, Hubert Klimek
d2repwy

Realizowany w tym roku po raz pierwszy Program Ograniczenia Niskiej Emisji (PONE) cieszył się dużą popularnością wśród mieszkańców Bytomia, którzy chętnie korzystali z dofinansowania na wymianę przestarzałych systemów ogrzewania.

- Tegoroczny program został już zakończony. Rozpatrzono pozytywnie łącznie 279 wniosków, z czego podpisano 220 umów na kwotę 3 828 610 zł, zaś 59 wniosków trafiło na listę rezerwową – mówi Maciej Koźmiński, zastępca naczelnika Wydziału Inżynierii Środowiska Urzędu Miejskiego w Bytomiu. - Wykorzystaliśmy prawie całą dotację pozyskaną z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jak również niemal w całości – ponad milion złotych – przeznaczony na wypłaty dla wykonawców – dodaje Maciej Koźmiński.

d2repwy

W latach 2021-28, w zależności od wieku starego kotła, każdy, kto korzysta z nieekologicznych pieców, będzie musiał je wymienić na nowe niskoemisyjne. Dlatego też o wsparcie z PONE mogą starać się mieszkańcy, którzy planują zmodernizować system ogrzewania, np. wymienić piec węglowy na system ogrzewania gazem, olejem opałowym, energią elektryczną czy przy użyciu ekologicznego niskoemisyjnego kotła węglowego.

Z dotacji mogą też korzystać zainteresowani montażem instalacji solarnej lub fotowoltaicznej. Nowością jest możliwość dofinansowania kosztów związanych z przyłączem lokalu mieszkalnego do miejskiej nitki ciepłowniczej.

Ze względu na duże zainteresowanie mieszkańców zmianą starych systemów ogrzewania, program będzie kontynuowany w przyszłym roku.

Podczas tegorocznej akcji PONE bytomianie najczęściej pytali o możliwość instalacji kotła gazowego, a także montażu instalacji fotowoltaicznej, dlatego w przyszłorocznej edycji programu limit wniosków na skorzystanie z tych źródeł ciepła zostanie zwiększony.

d2repwy

- Podjęliśmy kroki w tej sprawie. Chcemy pozyskać środki zewnętrzne na ten cel, dlatego wystąpiliśmy do WFOŚiGW w Katowicach. Mamy już pozytywną odpowiedź – informuje Waldemar Gawron, zastępca prezydenta Bytomia.

Dofinansowanie w formie pożyczki z WFOŚiGW, o które będzie się starało miasto, wyniesie ponad 1,5 mln zł. Przewidywane łączne nakłady na realizację PONE w 2021 roku wyniosą ponad 2,5 mln. zł Ich sfinansowanie zakładane jest ze środków WFOŚiGW w formie pożyczki stanowiącej 60 procent kosztów kwalifikowanych zadania. Pozostała kwota wynosząca ponad milion zł sfinansowana zostanie przez beneficjentów końcowych (mieszkańców) dokonujących wymiany lub montażu ekologicznych systemów grzewczych.

Koronawirus w Polsce. Paweł Grzesiowski: Cmentarze powinny być zamknięte

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2repwy

Podziel się opinią

Share
d2repwy
d2repwy
Więcej tematów