Trwa ładowanie...
d2qpwsc

Skarby polskich archiwów w Internecie


Skarby archiwów polskich można od poniedziałku oglądać w Internecie. Pod adresem www.polska.pl udostępniono reprodukcje i opisy chociażby takich dokumentów jak Konstytucja 3 Maja, opatrzony 55 pieczęciami II Pokój Toruński, czy Konstytucję PRL w języku rosyjskim z odręcznymi poprawkami Stalina.

d2qpwsc

Zdaniem szefowej Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych Darii Nałęcz to propozycja dla wszystkich którzy interesują się historią. W szczególności zaś, ma to być pomoc dla uczniów, którzy otrzymali możliwość dotarcia do ukazanych w atrakcyjnej formie skarbów naszego dziedzictwa.

Założono, że opis dokumentów powinien być zrozumiały dla licealisty. Udostępnione zasoby to - na początek - 115 najważniejszych dla naszej historii dokumentów. Marek Marzec z Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej zapewnia, że ich internetowe wersje są tak przygotowane, aby nie sprawiały problemu w dostępie nawet użytkownikom modemów, a czas potrzebny do ich ściągnięcia z sieci nie przekracza kilkunastu sekund.

W przyszłości Internet ma zapewnić możliwość szybkiego i bezproblemowego dotarcia do zasobów archiwalnych również dla historyków. Autorzy pomysłu zapewniają, że liczba dokumentów będzie systematycznie wzrastać. Korzystanie z zasobów strony jest bezpłatne. Witryna nie zawiera też reklam. (reb)

d2qpwsc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qpwsc
Więcej tematów