Trwa ładowanie...
dua4k3o
IAR

Skandal z PKW. Bronisław Komorowski chce wyjaśnień

Bronisław Komorowski spotka się w środę z organami wyłaniającymi członków Państwowej Komisji Wyborczej. Spotkanie ma związek z problemami z podaniem ostatecznych wyników wyborów. Prezydent chce omówić zasady wyłaniania członków PKW.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bronisław Komorowski spotka się z prezesami organów wskazujących kandydatów do składu PKW
Bronisław Komorowski spotka się z prezesami organów wskazujących kandydatów do składu PKW (PAP, Fot: Paweł Supernak)
dua4k3o

Joanna Trzaska-Wieczorek z Kancelarii Prezydenta powiedziała, że istnieje problem z funkcjonowaniem PKW i dlatego prezydent chce rozmawiać z przedstawicielami Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Duże zainteresowanie opinii publicznej dowodzi, że istnieje poważny problem, który należy rozwiązać - podkreśla minister Trzaska-Wieczorek.

Bronisław Komorowski oczekuje też od PKW, że po zakończeniu liczenia głosów przedstawi obszerny raport, w którym wyjaśni, dlaczego liczenie głosów trwa tak długo. Prezydent chce poznać powody zaistniałej sytuacji i wnioski na przyszłość.

Kto wchodzi w skład PKW?

dua4k3o

Problemy z systemem informatycznym PKW wywołały dyskusję o konsekwencjach wobec członków PKW.

Zgodnie z kodeksem wyborczym w skład Państwowej Komisji Wyborczej wchodzi dziewięciu sędziów - trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego, wskazanych przez prezesa Trybunału, trzech sędziów Sądu Najwyższego, wskazanych przez pierwszego prezesa tego sądu, trzech sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, wskazanych przez prezesa NSA.

Prezydent - na uzasadniony wniosek prezesa instytucji, która wskazała danego sędziego do PKW - może odwołać członków komisji lub jej szefa. Do prezydenckiej kancelarii nie wpłynął żaden wniosek o odwołanie członka PKW.

Wybory samorządowe zakończyły się w niedzielę o 21.00. Z powodu awarii systemu informatycznego wyniki głosowania nadal nie są w pełni znane.

dua4k3o

Podziel się opinią

Share
dua4k3o
dua4k3o
Więcej tematów