Trwa ładowanie...

Skandal w Żaganiu. Wuefista straci pracę, bo udostępnił "Ucho prezesa"?

Bartłomiej Woś, żagański nauczyciel WF-u stanie przed Komisją Dyscyplinarną. Powód? Wątpliwości dyrektora placówki wzbudziły treści, które udostępnił on na swoim prywatnym profilu na Facebook'u. Chodzi m.in. o jeden z odcinków serialu satyrycznego "Ucha Prezesa" oraz rysunki broniące Jerzego Owsiaka i Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Sprawa jest poważna, wuefiście grozi nagana, zwolnienie z pracy lub wydalenie z zawodu nauczycielskiego. W mieście zawrzało.

Skandal w Żaganiu. Wuefista straci pracę, bo udostępnił "Ucho prezesa"?Źródło: Youtube.com
d38rbrk
d38rbrk

Szczegóły sprawy wuefista ujawnił w rozmowie z portalem zagan.dlawas.info. - Otrzymałem już pismo z komisji. Moja sprawa ma się odbyć 20 kwietnia 2017 r. Wcześniej dyrektor poinformował mnie o zarzutach i powiedział, że musi zawiadomić Komisję Dyscyplinarną. Powodem miały być treści, które udostępniłem na Facebook'u. Pokazał mi też pismo ze Starostwa Powiatowego i wydruki z mojego konta m.in. z serialem "Ucho Prezesa" i rysunkami satyrycznymi broniącymi Jurka Owsiaka. Kiedy jednak zawnioskowałem o kopię pism i wydruków, dyrektor odmówił, tłumacząc, że nie są zaadresowane do mnie - powiedział.

Oficjalnie, jak poinformowało Kuratorium Oświaty, postępowanie wobec nauczyciela prowadzone jest "w związku z uchybieniem godności zawodu i obowiązkom nauczyciela przez prezentowanie w mediach społecznościowych wypowiedzi pełnych agresji wobec kościoła katolickiego i władz państwowych".

Oburzenia groźbą dyscyplinarnego zwolnienia Wosia nie kryje burmistrz Żagania, Daniel Marchewka. - Nie mogę uwierzyć, że istnieją ludzie, którzy są w stanie się posunąć do tak podłych działań. Ktoś chce wyrządzić Panu Bartkowi wielką krzywdę. W moim przekonaniu nie było żadnych powodów, by zawiadamiać Komisję Dyscyplinarną. Sam również jako burmistrz jestem organem prowadzącym w odniesieniu do szkół miejskich i nigdy nie pozwoliłbym sobie na jakikolwiek wpływanie na dyrektora w sprawie postępowania dyscyplinarnego wobec podległego mu nauczyciela. Takie praktyki są po prostu niedopuszczalne i karygodne - ocenił.

Gorąca sesja. Radny żąda wyjaśnień

Ale nie tylko on jest zbulwersowany sytuacją. Jak donosi zagan.dlawas.info, podczas piątkowej sesji Rady Powiatu Żagańskiego było "gorąco jak nigdy dotąd". Interpelację w sprawie Wosia złożył jeden z radnych, Tomasz Kwarciński. - Co dzieje się w naszym powiecie? Czy naprawdę zabrnęliśmy już w takie rejony absurdu, żeby zwalniać porządnych ludzi z pracy za "Ucho Prezesa"? Do czego to zmierza?! - grzmiał radny.

d38rbrk

I dociekał: - Czy to prawda, że starostwo wysłało w tej sprawie donos, w oficjalnym piśmie wywierało naciski na dyrektora, żeby wszczął postępowanie dyscyplinarne wobec nauczyciela? Miało się w nim znaleźć m.in. oskarżenie o mowę nienawiści wobec władz państwowych i kościoła katolickiego. Czy dowodem miały być screeny z prywatnego konta Facebook nauczyciela, m.in. z "Uchem Prezesa"?

Radny żażądał wyjaśnień od dyrektora szkoły oraz starosty. Ci jednak, nabrali wody w usta.

Rzecznik Praw Obywatelskich zaniepokojony. Będzie prostest?

W sprawie postępowania stanowisko zajął już Rzecznik Praw Obywatelskich, który podkreślił, że "decyzja o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego na podstawie Karty Nauczyciela powinna uwzględniać konstytucyjne oraz międzynarodowe gwarancje wolności wypowiedzi oraz swobody wyrażania poglądów", a postawienie takiego zarzutu "musi budzić poważne wątpliwości".

Według nieoficjalnych informacji, jeszcze w tym tygodniu planowany jest protest w sprawie próby dyscyplinarnego zwolnienia wuefisty.

d38rbrk

"Państwo PiS i jego funkcjonariusze"

Sprawy donosu na nauczyciela nie zostawili bez echa posłowie Platformy Obywatelskiej. "Państwo PiS i jego funkcjonariusze. Nauczyciel udostępnił 'Ucho prezesa' na FB, stanie przed komisją dyscyplinarną!" - alarmuje Michał Szczerba.

"Po Zabrzu: kolejny nauczyciel szykanowany przez PiS za poglądy" - wtóruje mu Krystyna Szumilas.

d38rbrk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38rbrk
Więcej tematów