Trwa ładowanie...

Skandal w Hruszowicach. RPO wyjaśnia: to fake news w wykonaniu Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski zasugerował, że Bogdan Borusewicz i Adam Bodnar wykrzykiwali w Hruszowicach banderowskie hasła i okrzyki "Śmierć wrogom". Rzecznik praw obywatelskich wyjaśnia, że to "fake news". Tłumaczymy, jak było.

Skandal w Hruszowicach. RPO wyjaśnia: to fake news w wykonaniu Tadeusza Isakowicza-ZaleskiegoŹródło: PAP, fot: Waldemar Deska
d1qswpn
d1qswpn

Pod koniec kwietnia grupa osób rozebrała pomnik w Hruszowicach w okolicach Przemyśla. To postawiony nielegalnie w 1994 roku na miejscowym cmentarzu monument upamiętniający UPA. Rozbiórki dokonali m.in. działacze Ruchu Narodowego i Młodzieży Wszechpolskiej.

Informację podał poseł Robert Winnicki.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wyraziło z tego powodu oburzenie. Oceniło, że jest to prowokacja w związku z obchodami 70. rocznicy akcji „Wisła”.

d1qswpn

Isakowicz-Zaleski alarmuje: banderowskie hasła w Hruszowicach

"Po 23 lata urzędniczej niemocy, w tym tez nieistniejącej już Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, rozebrano z zachowaniem procedur nielegalny pomnik "chwały UPA" w Hruszowicach na Podkarpaciu. Wreszcie! - napisał zaraz po wydarzeniu ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Teraz na Facebooku opublikował wideo, na którym członkowie Zjazdu Ukraińców w Przemyślu odwiedzili Hruszowice. Po odśpiewaniu hymnu mieli wykrzykiwać banderowskie hasła, w tym "Śmierć wrogom".

Oto nagranie z tego wydarzenia. Zobaczcie sami

Zasugerował, że udział w tym wydarzeniu wzięli wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz z PO i Adam Bodnar.

Facebook.com
Źródło: Facebook.com, fot: WP

Do sprawy szybko odniósł się Rzecznik Praw Obywatelskich i odpisał na Facebooku.

d1qswpn

"Oto przykład klasycznego fake news albo przynajmniej zmanipulowanej informacji. Nie brałem udziału w uroczystościach odbywających się przy pomniku w Hruszowicach. Z tego co wiem Marszałka Bogdana Borusewicza także tam nie było" - wyjaśnił.

Dodał, że byli za to "uczestnikami uroczystych obchodów 70. rocznicy Akcji "Wisła" w Przemyślu, o czym znajduje się informacja na stronie RPO (wraz z oświadczeniem wydanym z tej okazji)".

d1qswpn

Fake news ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego? Nie, to tylko złe zrozumienie wpisu

Ks. Iasakiewicz-Zaleski sprostował swoje słowa. "Nie napisałem, że tam byli. Proszę mi nie zarzucać nieprawdy, lecz uważnie czytać. Nie napisałem też, że za to odpowiadają" - wyjaśnił.

I dodał: "poza tym, meritum sprawy są skandaliczne okrzyki np. 'śmierć wrogim', na które odpowiednie instytucje powinny reagować, w tym Adam Bodnar też".

"Mam nadzieję, że odetnie się od tego wydarzenia i publicznie skrytykuje tych, którzy te okrzyki wznosili, tak jak to gorliwie czyni w wypadku homofobii czy rasizmu" - zaznaczył.

Facebook.com
Źródło: Facebook.com, fot: WP

Rocznica akcji "Wisła". W 1947 roku wysiedlono 140 tys. osób

Akcja "Wisła" została przeprowadzona od kwietnia do końca lipca 1947 roku przez władze komunistyczne. Jej formalnym celem była likwidacja struktur UPA i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów.

d1qswpn

W wyniku operacji z Polski południowo-wschodniej wysiedlono na tzw. Ziemie Odzyskane około 140 tysięcy osób narodowości ukraińskiej.

ONR kontratakuje i zapowiada procesy. Zobacz wideo

d1qswpn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qswpn
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj