Skandal na 73. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Muzeum wydało oświadczenie

"Oni nie są prawdziwymi Polakami" - takie słowa miały paść z ust przedstawicielki Stowarzyszenia Rodzin Polskich Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych. Do zdarzenia doszło podczas 73. rocznicy wyzwolenia obozu. Na reakcję Muzeum nie trzeba był czekać długo.

Skandal na 73. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Muzeum wydało oświadczenie
Źródło zdjęć: © PAP | Stanisław Rozpędzik

27 stycznia odbyły się uroczystości 73. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Na spotkanie zaproszono ponad 60 byłych więźniów. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda. Na obchodach pojawił się premier Mateusz Morawiecki.

Jak podało Muzeum Auschwitz-Birkenau, podczas uroczystości doszło do skandalu z udziałem jednej z organizacji. Chodzi o delegację Stowarzyszenia Rodzin Polskich Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych (w skrócie SRPONOK).

Jego przedstawicielka podczas modlitwy stanęła w sektorze przeznaczonym wyłącznie dla byłych więźniów. Rozwinęła tam polską flagę, która zasłaniała widok byłym więźniom.

Kiedy zwrócono jej uwagę, zareagowała ostrymi słowami. Zarzuciła osobie, która ją upomniała, że nie jest prawdziwą Polką. Więźniowie również poprosili ją o zwinięcie flagi. "Nie jesteście prawdziwymi Polakami" - usłyszeli. Muzeum wydało w tej sprawie oświadczenie. Zachowanie uznano za "szokujące" i "skandaliczne".

Zamieszanie z polskimi flagami

Placówka zdementowała również informacje, że zabroniono wnosić na obchody flagi. O wyjaśnieniach czytamy, "zgodnie z regulaminem na teren Miejsca Pamięci mozna wnosic wszystkie flagi, o ile nie są one umieszczone na drzewcach. Taka flagę wnieśli też przedstawiciele SRPONOK, co jest widoczne na publikowanych przez nich zdjęciach".

"Fałszywe jest twierdzenie, że byli więźniowie nie byli wpuszczani na obchody" - głosi komunikat. Muzeum wskazuje, że "SRPONOK zostało zarejestrowane w 2016 roku", ale "nie są znane jego dokonania na polu pamięci ofiar".

Wcześniej organizacja zarzuciła Muzeum Auschwitz-Birkenau, że "marginalizuje polskie ofiary oraz pomniejsza ich cierpienia".

We wpisie na Facebooku zaznaczono, że SRPONOK "oczekuje również na wyjaśnienie dlaczego na tablicach opisujących miejsca kaźni (na trenie obozu) istnieje podział Ofiar na " żydzi i nie żydzi "?! Gdzie informacja o polskich Ofiarach?" (zachowana pisownia oryginalna - przyp. red.).

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)