Narodziny światła
Pierwsi chrześcijanie nie obchodzili Bożego Narodzenia, jako specjalnego święta. Biblia nie mówi nic na temat dnia, w którym miał urodzić się Jezus, dlatego data została wyznaczona arbitralnie. Według jednej z hipotez celowo wybrano dzień święta pogańskiego, aby Rzymianie wyznający chrześcijaństwo i wierzenia pogańskie świętowali tego samego dnia.
Odmienną wersję, w książce "Narodziny Bożego Narodzenia", przedstawia ks. prof. Józef Naumanowicz. Wskazuje, że idea świętowania Bożego Narodzenia dotarła do Rzymu z Betlejem. Początkowo w miejscu narodzin Jezusa święto obchodzono 6 stycznia, a następnie 25 grudnia. Wyznaczenie uroczystości na najkrótszy dzień w roku miało swoje znaczenie symboliczne. Zbawiciela uznano za światło, które rozświetla mrok począwszy od dnia, gdy słońce świeci w każdą dobę coraz dłużej.
6 stycznia jako datę Bożego Narodzenia zachował między innymi kościół ormiański. To właśnie starożytna Armenia była krajem który jako pierwszy (w 301 roku) przyjął chrześcijaństwo jako religię państwową i tam idea obchodzenia Bożego Narodzenia dotarła prawdopodobnie wcześniej, niż do Rzymu.