Trwa ładowanie...

Skąd wystartuje premier Morawiecki? "Przymierzany jest do okręgu katowickiego"

Premier Mateusz Morawiecki jest przymierzany do startu w wyborach z katowickiego okręgu - twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna". Szef Rady Ministrów nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji. Ma ona zapaść w nadchodzących tygodniach.

Share
Skąd wystartuje premier Morawiecki? "Przymierzany jest do okręgu katowickiego"
Źródło: East News, Fot: Wojciech Strozyk/REPORTER
d2fqfv1

- W Polsce jest zasada: wygrywasz wybory na Śląsku, wygrywasz w Polsce. Nie ma krajowego zwycięstwa bez Górnego Śląska - twierdzi informator gazety z kręgów rządowych.

Start ze śląskiego okręgu w tym roku jest znacznie ułatwiony. Tradycyjni liderzy tego okręgu - Jadwiga Wiśniewska, czy Grzegorz Tobiszowski - zdobyli w maju mandat eurodeputowanych. Dla premiera Mateusza Morawieckiego będzie to debiut w wyborach do krajowego parlamentu. Do tej pory startował tylko raz - i to w wyborach samorządowych. W 1998 roku zapewnił sobie mandat radnego sejmiku dolnośląskiego. Wtedy startował z listy Akcji Wyborczej Solidarność.

d2fqfv1

Premier jest przymierzany także do startu w innych okręgach. Naturalnym wyborem mógłby być Wrocław, z którego szef rządu pochodzi. W grze jest także okręg Warszawa II, czyli tzw. obwarzanek oraz Kielce.

Zobacz także: Sikorski ostro o PiS. Wiceminister odpowiada

- To nie jest przesądzone w 100 proc. Premier będzie wybierał z kilku opcji na podstawie tego, gdzie najbardziej pomoże partii. Gdzie jego wizerunek człowieka środka najbardziej zadziała - twierdzi w rozmowie z "DGP" jeden z polityków Prawa i Sprawiedliwości.

Wybory parlamentarne 2019

Tegoroczne wybory do krajowego parlamentu, zgodnie z Konstytucją, powinny się odbyć w ciągu 30 dni przed upływem czteroletniej kadencji Sejmu. Oznacza to, że termin wyborów parlamentarnych 2019 powinien przypadać między 12 października a 12 listopada.

d2fqfv1

- 13 października to najwcześniejszy możliwy termin jesiennych wyborów parlamentarnych, może być dniem wyborów, ale jest za wcześnie na przesądzanie daty - mówiła pod koniec maja w Polskim Radiu Beata Szydło.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"

d2fqfv1

Podziel się opinią

Share
d2fqfv1
d2fqfv1
Więcej tematów