Trwa ładowanie...

Sinice w Bałtyku. Plaże są już otwarte

Sinice pokrzyżowały od poniedziałku plany wielu plażowiczom. Po badaniach wody sanepid zakazał kąpieli i zamknął kilka plaż w Gdańsku i Gdyni. We wtorek plaże zostały otwarte.

Sinice w Bałtyku. Plaże są już otwarteŹródło: East News
d1hekq2
d1hekq2

W poniedziałek wywieszono czerwone flagi na plażach Stogi i Sobieszewo w Gdańsku. Powodem był zakwit sinic, o czym poinformował w oficjalnym komunikacie powiatowy inspektor sanitarny w Gdańsku.

Podobne zarządzenie pojawiło się także w Gdyni. Dotyczyło plaż Gdynia Śródmieście, Gdynia Redłowo i Gdynia Orłowo.

"Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gdyni wydał bieżące oceny o nieprzydatności wody do kąpieli oraz decyzje wprowadzające tymczasowy zakaz kąpieli, w której nakazał organizatorowi kąpielisk – Gdyńskiemu Centrum Sportu podjęcie niezwłocznych działań zmierzających do ochrony zdrowia ludzkiego polegających na umieszczeniu na tablicy informacyjnej kąpielisk czytelnej informacji o zakazie kąpieli oraz rozpowszechnieniu informacji o wprowadzonym zakazie kąpieli za pomocą środków masowego przekazu" - brzmiał komunikat.

We wtorek wszystkie plaże zostały otwarte.

d1hekq2

Aktualne informacje, dotyczące warunków do kąpieli na plażach w Polsce możecie śledzić w SERWISIE KĄPIELOWYM.

GIS
Źródło: GIS

Sinice. Co nam grozi?

Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, "niektóre sinice tworzące zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich są zdolne produkować toksyny".

Nie wiadomo jednak, dlaczego tak się dzieje. W wielu krajach toksyny te spowodowały śmierć zwierząt dzikich i domowych.

"U ludzi odnotowano występowanie wysypki w przypadku kontaktu skóry z wodą i zachorowania po przypadkowym połknięciu wody ( np. podczas pływania). Zagrożenie stanowi również wdychanie aerozoli, zawierających toksyny sinicowe. Zakwity sinicowe, a także kożuchy sinic, nie zawsze są toksyczne. Jednak niemożliwe jest określenie na podstawie wyglądu wody, zakwit jest niebezpieczny czy też nie" - czytamy na stronie GIS.

d1hekq2

Sinice. Co to za organizmy?

Sinice są samożywnymi mikroorganizmami należącymi do królestwa bakterii. Rozmnażają się wegetatywnie (np. przez podział komór) i mogą wystąpić we wszystkich zbiornikach wodnych, choć najczęściej można jest spotkać właśnie w wodzie morskiej.

Sinice produkują ponad sto toksycznych związków, które działają drażniąco na skórę, wątrobie i układ oddechowy.

Kontakt z tymi związkami chemicznymi może wywołać gorączkę, biegunkę, wymioty, wysypkę na skórze, a w skrajnych przypadkach również niewydolność oddechową i uszkodzenie wątroby oraz nerek. Wody, w której obecne są bakterie, nie wolno podawać zwierzętom ani używać do podlewania roślin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1hekq2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hekq2
Więcej tematów