Internet szerokopasmowy na terenach wiejskich

Internet szerokopasmowy pozwala na szybkie pobieranie i wysyłanie danych. Dzięki niemu można oglądać filmy online, słuchać muzyki czy grać w gry internetowe. Ale też załatwić wiele spraw, zdalnie się uczyć lub pracować i prowadzić biznes. Jest to obecnie najpopularniejszy sposób łączenia się z internetem w domach i firmach. Ale w Polsce ciągle nie wszyscy mają do niego dostęp – zwłaszcza na terenach wiejskich. Jak można temu zaradzić?

Ponad 6 mln adresów w Polsce ma dostęp do szerokopasmowego internetu
Ponad 6 mln adresów w Polsce ma dostęp do szerokopasmowego internetu
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

28.11.2024 | aktual.: 29.11.2024 01:10

Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego

Ponad 6 mln adresów w Polsce ma dostęp do szerokopasmowego internetu

To liczba punktów adresowych w Polsce, które są objęte internetem światłowodowym. Zapewnia on szybki i stały dostęp do sieci. Statystyki związane z używaniem internetu można sprawdzić na stronie internetowej zarządzanej przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Potrzebę dostępu do internetu można zgłosić

Każdy może zgłosić tzw. białą plamę. Tak określa się miejsca, adresy, które nie mają dostępu do internetu. Zgłoszenia można dokonać na stronie internetowej www.internet.gov.pl. Pod tym samym adresem można zaznaczyć miejsca, które są pustostanem i które nie potrzebują dojścia do internetu. Ułatwia to planowanie i przyspieszenie pomocy tym miejscom, które faktycznie powinny mieć dostęp do sieci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Fundusze unijne wspierają dostęp do internetu od prawie 20 lat

Od początku obecności Polski w UE mamy dostęp do funduszy unijnych. A finansowanie dostępu do internetu od razu zostało w nich ujęte. Dzięki programom unijnym w latach 2007-2013 powstało 56 752 km szerokopasmowego internetu, a 234 650 gospodarstw domowych otrzymało pomoc na dostęp do sieci. Kolejne ponad 2 mln uzyskało internet dzięki funduszom w latach 2014-2020.

Dostęp do internetu nadal trzeba rozwijać

Pomimo tego, że wiele inwestycji zostało zrealizowanych, nadal jest część terenów, które nie mają dostępu do internetu. Problem jest szczególnie istotny na obszarach wiejskich i trudniej dostępnych. Firmy telekomunikacyjne nie chcą inwestować tam swoich pieniędzy w budowę światłowodu, bo korzyści będą niewielkie (mało mieszkańców, mniejsze zyski ze sprzedaży internetu). A na tych terenach żyją osoby, które pracują, uczą się, chcą mieć możliwość załatwienia spraw online.

Żeby to błędne koło się nie zamknęło, nadal z pomocą przychodzą fundusze unijne – w Programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Cyfrowego (FERC) oraz w Krajowym Planie Odbudowy (KPO).

Jak uzyskać dostęp do internetu dzięki funduszom unijnym?

Mieszkańcy obszarów bez zasięgu internetu mogą korzystać z infrastruktury, którą wybudują firmy telekomunikacyjne. Te przedsiębiorstwa mogą z kolei otrzymać dofinansowanie na takie inwestycje z programu FERC. Za jego realizację odpowiada Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC).

W pierwszym (i na razie jedynym) konkursie, który odbył się w 2023 roku, aż 90 firm dostało prawie 2 mld zł na budowę infrastruktury dostępu do szybkiego internetu. W swoich planach musiały wskazać, które "białe plamy" chcą zasilić internetem. Po wybudowaniu sieci, będzie możliwe podłączenie do niej poszczególnych adresów. Już teraz trwa realizacja 71 projektów, dzięki którym 307 931 punktów adresowych zyska dostęp do internetu o prędkości co najmniej 100 mb/s. Prawdopodobnie w drugiej połowie 2025 roku, użytkownicy internetu będą mogli otrzymać dofinansowanie do abonamentu w formie tzw. bonu łączności.

Podobne dofinansowanie jest też w KPO

Możliwości dla firm telekomunikacyjnych są dostępne w Krajowym Planie Odbudowy. Co ciekawe zasady i warunki dofinansowania są tu bardzo podobne do tych w FERC. Zmienia się jedynie źródło pieniędzy. W KPO odbyły się już 3 konkursy dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych.

W dwóch pierwszych 168 firm dostało dofinansowanie o wartości ok. 3,25 mld zł. Ocena w trzecim konkursie jeszcze trwa. "Białe plamy", które do tej pory nie znalazły się jeszcze na listach, będą zagospodarowane w jeszcze jednym konkursie z KPO dla firm telekomunikacyjnych.

Każdy może sprawdzić dostępność dofinansowanej sieci

Informację o tym, jakie konkretne gminy, miejscowości czy ulice zostały objęte internetem dzięki dofinansowaniu, znajdują się w bazie danych na stronie internetowej CPPC. Dzięki temu można uzyskać pewność, czy powstaje infrastruktura internetowa w okolicy już teraz, czy trzeba na nią poczekać. Mieszkańcom ułatwia to decyzję dotyczącą zakupu źródła sieci internetowej.

Polska bez "białych plam" (prawie)

Po zrealizowaniu wszystkich inwestycji prywatnych oraz projektów finansowanych z programu FERC i KPO w Polsce bez dostępu do szerokopasmowego internetu pozostanie tylko ok. 270 tys. adresów. To oznacza, że ok. 97-98 proc. wszystkich gospodarstw domowych będzie miało dostęp do sieci. Do miejsc bez internetu należy jeszcze doliczyć kilkadziesiąt tysięcy adresów, do których doprowadzenie światłowodu jest nieopłacalne i na pewno nie będzie planowane (np. niektóre schroniska górskie). Taki poziom oznacza zrealizowanie planu likwidacji "białych plam" w Polsce.

Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)