Trwa ładowanie...

Sinice w natarciu. Popsują urlop nad Bałtykiem?

Nieprzyjemny zapach, brudna plaża i woda gęsta jak zupa. Sinice potrafią popsuć wypoczynek nad Bałtykiem, ale mogą być też zagrożeniem dla zdrowia. W tym roku warunki do rozkwitu będą bardzo korzystne.

Zakwit sinic nad Bałtykiem. Ten rok może być szczególnie groźny Zakwit sinic nad Bałtykiem. Ten rok może być szczególnie groźny Źródło: Getty Images
d3t4m8l
d3t4m8l

Na namnażanie się sinic wpływ ma wiele czynników. Liczy się m.in. temperatura wody, kierunek wiatru, słabe falowanie morza oraz niskie zasolenie występujące w Bałtyku.

Sinice w Morzu Bałtyckim

Woda w morzu już jest dosyć ciepła, a długoterminowe prognozy pogody na nadchodzące tygodnie wskazują, że będziemy mieli do czynienia z wręcz upalną pogodą, co prawdopodobnie jeszcze bardziej będzie potęgowało zakwit nielubianych przez turystów organizmów.

W dodatku synoptycy w najbliższym czasie nie przewidują na północy Polski szczególnie silnych i długotrwałych porywów wiatru, które skutkowałyby pojawieniem się wysokich fal i silnych prądów w morzu.

Jak wynika z mapy przedstawionej przez serwis SMHI najgorsza sytuacja jest aktualnie wokół Półwyspu Helskiego. Tam sinic jest najwięcej w bliskim pobliżu polskiej linii brzegowej.

Mapka smhi.se
Źródło: smhi.se

Zakwit sinic. Okresowe zjawisko

Warto również zauważyć, że naukowcy obserwują szczególny zakwit sinic w cyklu trzyletnim. Tak było w roku 2012, 2015, 2018. Z tego wynika, że i to lato może być pod tym względem wyjątkowo intensywne.

d3t4m8l

- Widać to nie tylko w centralnej części Morza Bałtyckiego, ale od kilkunastu lat również w strefie przybrzeżnej. Dotychczas nie udało się jednak znaleźć odpowiedzi, jakie czynniki bezpośrednio wpływają na ów trzyletni cykl masowego występowania sinic - uważa dr Justyna Kobos z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.

Zobacz także: "Odkłamujemy Bałtyk". Burmistrz Mielna uderza w "paragony grozy"

Zakwit Sinic. Sytuacja w Polsce.

Po czym poznać, że w danym miejscu mamy do czynienia z sinicami? Obserwujemy wówczas tzw. zakwit wody, czyli znaczącą zmianę zabarwienia, wynikającą z masowego namnażania się glonów. Na powierzchni wody wtedy mogą unosić bezkształtne "kożuchy", często umiejscowione przy samym brzegu. Wyglądem przypominają rozlaną farbę, galaretkę, płatki lub pianę. Często towarzyszy im także zatęchły, ziemisty zapach - czytamy na sk.gis.gov.pl.

d3t4m8l

Pierwsze intensywne zakwity sinic mają miejsce pod koniec czerwca, a szczyt ich aktywności notuje się zazwyczaj w połowie lipca.

Główny Inspektorat Sanitarny co roku wydaje komunikaty, związane z dostępnością kąpielisk w sezonie letnim i stanem wody, jaki w nich panuje. Aktualne dane GIS odnoszą się do sytuacji na 660 z nich. Z mapki zamieszczonej na ich stronie internetowej wynika, że wszystkie nadmorskie kąpieliska są dopuszczone do użytku i w żadnym miejscu na polskim wybrzeżu nie występuje skażenie wody, które powodowałoby zagrożenie dla zdrowia.

Mapka GIS
Źródło: GIS

Sinice: objawy zatrucia

Jakie są pierwsze objawy zetknięcia się z sinicami? U osób, które zażywały kąpieli w zanieczyszczonym zbiorniku wodnym lub napiły się wody z zakwitem, mogą pojawić się następujące symptomy:

  • biegunka
  • gorączka
  • ból brzucha
  • duszności
  • dreszcze
  • wymioty
  • zawroty głowy 
  • rumień
  • bóle mięśni i stawów 
  • pokrzywka
  • wysypka grudkowa lub pęcherzowa
  • łzawienie i swędzenie oczu (zapalenie spojówek)
d3t4m8l

Dolegliwości pojawiają się od razu lub nawet kilka dni po kąpieli w akwenie. GIS podkreśla, że co prawda od dłuższego czasu zetknięcie człowieka z sinicami nie miało śmiertelnego skutku, jednak w kilku przypadkach symptomy te miały bardzo poważny charakter. Stąd coroczny apel instytucji, by unikać kąpieli w wodzie, która jest w ten sposób zanieczyszczona.

Źródło: GIS/Dziennik Bałtycki

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3t4m8l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3t4m8l
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj