Sinica w Bałtyku. Dlaczego jest groźna?
Sinica zaatakowała już 30 kąpielisk nad Bałtykiem. Główny Inspektorat Sanitarny zakazał plażowiczom wchodzenia do wody w wielu miejscach. Dlaczego sinica jest groźna i co to jest? Publikujemy również listę zamkniętych kąpielisk z powodu bakterii.
Sinica pokrzyżowała plany wielu wczasowiczom. Zamknięto plaże nad Zatoką Gdańską i na Półwyspie Helskim. Przez zakwit sinic zamknięto również kąpieliska w Łebie, Dębkach i Białogórze w woj. pomorskim. W tygodniu pojawiła się informacja, że bakteria zaatakowała również jeziora. Między innymi, zanane warszawiakom kąpielisko - jezioro Zegrzyńskie. Pełną listę zamkniętych kąpielisk podajemy niżej w artykule.
Sinica nad Bałtykiem - czym jest?
Ostatnio nad morzem pogoda się poprawiła. Upały mogą kusić do złamania zakazu i ochłodzenia się w Bałtyku. Jednak, jakie skutki miałaby kąpiel w zakażonej sinicą wodzie? I jak można rozpoznać objawy zarażenia?
Sinica to bakteria, która dawniej uznawana była za roślinę. Sinice można spotkać w prawie każdym środowisku na Ziemi. Sinice to bakterie samożywne. To znaczy samodzielnie, że wytwarza związki organiczne. Występowanie w wodzie sinicy jest w miarę łatwe do rozpoznania. Tam, gdzie pojawi się cyjanobakteria, wyczuwalny jest smród, a powierzchnia jest pokryta zieloną warstwą glonopodobną.
Skutki zakażenia sinicą
Tych, którzy chcieliby złamać zakaz kąpieli z powodu sinicy, informujemy, że bakteria jest toksyczna. Sinica przy pierwszym kontakcie z ludzką skórą może wywołać na niej podrażnienia oraz wysypki. Mogą pojawić się również problemy z układem pokarmowym, a w groźniejszym przypadku pojawi się porażenie mięśni, skutkujące problemy z oddychaniem.
Sanpeid: objawy zatrucia bakterią sinicy:
wysypka na skórze,
swędzenie i łzawienie oczu,
wymioty,
biegunka,
gorączka,
bóle mięśni i stawów
Zamknięte kąpieliska z powodu sinicy
Bakterie sinicy są odporne na długotrwałe susze czy wysokie temperatury gorących źródeł, a nawet wysokie. Dzięki czemu adaptują się i potrafią przeżyć w wielu warunkach.
Dodatkowo sinica bardzo dobrze rozwija się w wodach o wysokim poziomie zasolenia. Jest to również powód, dla którego tak szybko rozprzestrzenia się po kolejnych kąpieliskach. Z informacji sanepidu wiemy, że już nie tylko zamknięto kąpieliska nad Bałtykiem zakażone sinicą, cyjanobakteria zaatakowała również jeziora. Poniżej lista zamkniętych kąpielisk.
Lista zamkniętych kąpielisk z powodu sinicy
Łeba – kąpielisko przy plaży "A"
Łeba – kąpielisko "B" w Łebie
Kąpielisko morskie w Białogórze
Kąpielisko morskie w Dębkach
Jastrzębia Góra – wejście nr 22
Jastrzębia Góra – wejście nr 23
Gdynia Babie Doły
Gdynia Śródmieście
Gdynia Redłowo
Gdynia Orłowo
Sopot-Kamienny Potok-Koliba
Sopot-Hotel Sopot-Beach Club
Sopot-Hotel Haffner-Esentra
Sopot-Park Północny I
Sopot-Park Północny II
Sopot-K22
Sopot-Łazienki Południowe
Sopot-EKO-Tropikalna Wyspa
Sopot-Plaża Rybaki
Sopot-32A-33
Gdańsk Jelitkowo
Gdańsk Klipper Jelitkowo
Molo Gdańsk Brzeźno
Dom Zdrojowy Gdańsk Brzeźno
Gdańsk Stogi
Gdańsk Sobieszewo
Gdańsk Orle
Gdańsk Świbno
Kąpielisko „Dzika Plaża” w Nieporęcie
Jezioro Malta w Poznaniu
Jezioro Drawskie
Źródło: Wikipedia, GIS
Wyjeżdżając nad morze, nie zapomnij o kremie z filtrem. W internecie kupujesz taniej - odwiedź stronę e glamour kod rabatowy.
*Zobacz także: Pyton tygrysi terroryzuje mieszkańców Mazowsza. Kieruje się na wschód *