Trwa ładowanie...
d1iwtw4

Groźne sinice już nie tylko nad Bałtykiem. Coraz więcej zamkniętych kąpielisk

Już nie tylko plaże nad Zatoką Gdańską i na Półwyspie Helskim. Przez zakwit sinic zamknięto kąpieliska w Łebie, Dębkach i Białogórze w woj. pomorskim. Jednak przez groźne dla zdrowia cyjanobakterie nie można się kąpać również w Jeziorze Maltańskim w Poznaniu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Smród i 5-centymetrowy kożuch z sinic - tak wygląda port jachtowy Tresta na Zalewie Sulejowskim w Łódzkiem
Smród i 5-centymetrowy kożuch z sinic - tak wygląda port jachtowy Tresta na Zalewie Sulejowskim w Łódzkiem (zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl, Fot: Krzysztof Pałaszyński)
d1iwtw4

Wypoczywający na wschodnim wybrzeżu Bałtyku nie mogą narzekać na temperaturę i słońce. Niestety urlop psują kwitnące w morzu toksyczne sinice. Wiatr wyrzuca je na przybrzeżne wody i same plaże.

Sytuacja zmienia się: rano lista zamkniętych kąpielisk w Pomorskiem liczyła osiem pozycji, ale w poniedziałkowe popołudnie służby rozszerzyły zakaz na kolejne plaże.

Chodzi m.in. o część plaż na zachód od Półwyspu Helskiego. Do wody nie można wchodzić też na wszystkich kąpieliskach w Gdańsku oraz w Gdyni Orłowie - podaje radiogdansk.pl.

d1iwtw4

Sytuacja na plażach w woj. pomorskim w poniedziałek przed godz. 18

   sk.gis.gov.pl
(sk.gis.gov.pl)

Cyjanobakterie to jednak problem nie tylko dla turystów na wybrzeżu.

- Sinice opanowały część wód Zalewu Sulejowskiego w woj. łódzkim. Nad wodą jest już ich pięciocentymetrowa zielona warstwa. Rozkładają się i śmierdzą. Zamknięte jest też kąpielisko przy wyjściu z portu jachtowego Tresta - mówi Krzysztof Pałaszyński, żeglarz, który przez dziejesie.wp.pl przesłał nam zdjęcia.

    zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl
(zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl, Fot: Krzysztof Pałaszyński)

Dodaje, że w wypłynięciu żeglarzom przeszkadza nie tylko fetor. - Boimy się o silniki jednostek. Nie wiemy, czy ich nie uszkodzimy - mówi nasz czytelnik. Kożuch sinic jest gęsty niczym farba olejna.

d1iwtw4

Masz zdjęcie lub film z plaży lub z sinicami? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Z powodu sinic Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Poznaniu wprowadził tymczasowy zakaz kąpieli także w Jeziorze Maltańskim - informuje gloswielkopolski.pl.

Przez sinice zakaz obowiązuje też na plaży nad jeziorem Więcborskim w woj. kujawsko-pomorskim. Zamknięte są również kąpieliska nad jeziorem Ukiel w Olsztynie (plaża miejska nr 3) i nad Zalewem Zegrzyński w Nieporęcie.

Sprawdź plaże i kąpieliska w swoim regionie na mapie sanepidu

d1iwtw4

Eksperci twierdzą, że w tym roku zakwit sinic trwa wyjątkowo długo ze względu na sprzyjające warunki pogodowe.

Niestety, prognozy nie są pomyślne. Do połowy tego tygodnia będzie "tylko" ciepło, ale później zrobi się już upalnie i taka temperatura utrzyma się nawet do połowy sierpnia.

Masowe zakwity sinic co roku obserwowane są również w jeziorach kaszubskich.

   gis.gov.pl
(gis.gov.pl)

Toksyczne i groźne

Służby ostrzegają przed toksycznym działaniem sinic. Niestosowanie się do zakazu kąpieli może powodować dolegliwości jelitowo-żołądkowe w przypadku napicia się wody oraz problemy skórne od samego zetknięcia się z sinicami.

d1iwtw4

Wody opanowane przez cyjanobakterie są mętne i mają zmienioną barwę.

Podczas bezwietrznej pogody niektóre sinice mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy. Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub płatki pływające po powierzchni wody. Kożuchy sinicowe mogą szybko tworzyć się podczas bezwietrznych dni, jednak tak samo szybko mogą zniknąć, gdy nagle zerwie się wiatr i wzrośnie falowanie.

Zobacz także: Tak smażalnie oszukują swoich klientów. Przez ich praktyki płacisz więcej za ryby

d1iwtw4

Podziel się opinią

Share
d1iwtw4
d1iwtw4
Więcej tematów