Siły połączone; bezpieczeństwo zwiększone?
O zachowanie bezpieczeństwa na polskich drogach, zwłaszcza bezpiecznej jazdy przed zbliżającymi się wakacjami - zaapelowali we wtorek na wspólnej konferencji prasowej w Warszawie przedstawiciele Episkopatu Polski i policji.
06.05.2003 | aktual.: 06.05.2003 17:09
"Spowodowanie wypadku, o czym należy pamiętać, i o tym Kościół ciągle przypomina swoim wiernym, jest narażeniem czyjegoś zdrowia lub życia, a jednocześnie poważnym wykroczeniem moralnym" - powiedział delegat Episkopatu ds. Duszpasterstwa Policji biskup Marian Duś.
Rzecznik Episkopatu Polski o. Adam Schulz podkreślił, że troska o życie i bezpieczeństwo na drogach, a także o zdrowie człowieka jest jednym z ważniejszych przesłań Kościoła.
Zastępca komendanta głównego policji nadinspektor Władysław Padło wyraził zadowolenie ze wspólnego spotkania w siedzibie Episkopatu Polski i możliwości porozmawiania na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. "My, jako policja, apelujemy i będziemy apelować do świadomości kierujących i pieszych poruszających się na drogach, a Kościół z całą pewnością będzie apelował do sumień ludzkich i należy oczekiwać, że nasz wspólny apel wpłynie na to, że po naszych drogach będziemy poruszać się bezpieczniej" - uważa Padło.
Nadinspektor poinformował, że w 2002 roku na polskich drogach zanotowano 53,5 tys. wypadków i było ich mniej tylko o 0,4% w porównaniu z poprzednim rokiem. W wypadkach tych rannych zostało 67,5 tys. osób, czyli o 1% mniej niż w roku 2001. Tendencja spadku liczby wypadków i rannych w nich osób utrzymuje się od kilku lat. Zmniejszała się też liczba śmiertelnych ofiar wypadków, jednak w 2002 roku wzrosła ona w porównaniu z poprzednim rokiem o 5,3%; zginęło wtedy 5827 osób, o 293 więcej niż w 2001 roku.