Trwa ładowanie...

Silny sztorm na Bałtyku, wichura na lądzie i ostrzeżenie przed cofką

• IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne i meteorologiczne dla północnych regionów Polski • Meteorolodzy ostrzegają przed silnym wiatrem mieszkańców woj. pomorskiego • Na Bałtyku sztorm - porywy wiatru mogą sięgać 100 km/h • Silny północny wiatr może spowodować cofkę
Share
Silny sztorm na Bałtyku, wichura na lądzie i ostrzeżenie przed cofką
Źródło: Flickr, Fot: Marcin Ejsmont
d29403j

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pogodowe pierwszego i drugiego stopnia. Dotyczą silnego wiatru na północy kraju. Dla województw zachodniopomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego wydano także ostrzeżenia hydrologiczne 2. stopnia. Silny północny wiatr może spowodować tzw. cofkę.

Dla całego polskiego Wybrzeża obowiązuje ostrzeżenie 2. stopnia (w trzystopniowej skali) przed silnym wiatrem. W zachodniej części strefy brzegowej wiatr północno-zachodni do północnego powieje z siłą 6 do 7, w porywach do 8 stopni w skali Beauforta. We wschodniej części brzegowej wiatr zachodni do północno-zachodniego (skręcający na północny) będzie wiać z siłą 6 do 7 w porywach do 8, a nawet 9 stopni w skali Beauforta.

Wiejący z północy wiatr będzie powodował zjawisko tzw. cofki - podnoszenie się poziomu wody w rzekach mających ujście w Bałtyku. Dla województw zachodniopomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego hydrolodzy ogłosili 2. stopień (w trzystopniowej skali) zagrożenia tym zjawiskiem. Hydrolodzy przewidują wzrost poziomów wody do strefy stanów stanów ostrzegawczych, z możliwością - lokalnie - przekroczenia stanów alarmowych.

d29403j

Alertem pogodowym drugiego stopnia objęta jest też północna część województwa pomorskiego (subregion nadmorski). Prognozuje się tam wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 45 do 60 km/h, z porywami do 100 km/h, z północnego zachodu i północy. W związku z opadami śniegu, okresami mogą tam wystąpić zawieje śnieżne.

W subregionie wewnętrznym woj. pomorskiego obowiązuje alert pierwszego stopnia. Wiatr powieje z północnego zachodu i północy z prędkością od 35 do 45 km/h, z porywami do 80 km/h. W tej części województwa także możliwe są okresowe zawieje śnieżne.

d29403j

Podziel się opinią

Share
d29403j
d29403j
Więcej tematów