Trwa ładowanie...
d41wqtn

Sikorski w ONZ: Polska zabiega o miejsce niestałego członka w Radzie Bezpieczeństwa

Marszałek Sejmu Radosław Sikorski apelował w ONZ o lepsze stosowanie prawa w walce z praniem brudnych pieniędzy czy ukrywaniem kapitału. Potwierdził też, że Polska zabiega o miejsce niestałego członka w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-19.
Share
Rada Bezpieczeństwa ONZ
Rada Bezpieczeństwa ONZŹródło: PAP/EPA, Fot: PAULO FILGUEIRAS
d41wqtn

Sikorski wziął udział w Nowym Jorku w spotkaniu Unii Międzyparlamentarnej Narodów Zjednoczonych, poświęconym nowej agendzie rozwojowej ONZ po 2015 roku. W swym wystąpieniu podkreślił konieczność "przywrócenia wiary w etyczne podstawy gospodarki wolnorynkowej", do czego - jak tłumaczył - potrzebne jest m.in. zlikwidowanie luk podatkowych.

"Wolny rynek to nie jest wojna wszystkich ze wszystkimi, ale współzawodnictwo na podstawie reguł" - powiedział. Wyraził ubolewanie, że w dzisiejszym świecie międzynarodowe firmy płacą często znacznie mniejsze podatki niż firmy lokalne działające na tym samym rynku. "Globalne firmy płacą tyle, ile uważają za stosowne, a lokalne tyle, ile muszą. To tworzy niesprawiedliwe warunki konkurencji" - powiedział.

Czyniąc aluzję do byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, Sikorski zwrócił też uwagę na zjawisko ukrywania kapitału. "Wydarzenia na Ukrainie pokazały, że przywódcy krajów mogą ukrywać swoje zrabowane obywatelom bogactwo w rajach podatkowych i nie tylko" - powiedział.

d41wqtn

Zdaniem Sikorskiego konieczne jest więc skuteczniejsze stosowanie już istniejącego prawa w walce z praniem brudnym pieniędzy i ukrywaniem kapitału, a także wzmocnienie globalnych zasad opodatkowania firm. Zaapelował o poparcie dla rozwiązania, jakie w tej sprawie zaproponowała już OECD w Paryżu.

Na forum ONZ Sikorski potwierdził też, że Polska zabiega o miejsce niestałego członka w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-19.

"Dyplomacja parlamentarna ma w tym swoje ważne miejsce. Mam nadzieję, że kierownictwo Sejmu, posłowie i senatorowie wesprą MSZ w tych staraniach" - powiedział. Nie chciał jednak wypowiadać się na temat szans Polski.

W skład RB wchodzi 15 państw - 5 członków stałych (USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny, Rosja) oraz 10 niestałych. Niestali członkowie są wybierani na dwuletnią kadencję, po pięć państw każdego roku. Polska po raz ostatni była członkiem Rady w latach 1996-97. Oczekuje się, że największym konkurentem naszego kraju w obecnych staraniach o miejsce niestałego członka będzie Bułgaria. Decyzja w sprawie nowej obsady zapadnie w 2017 roku.

d41wqtn

Prosto z ONZ Sikorski udał się na spotkanie z byłym szefem amerykańskiej dyplomacji Henrym Kissingerem. Jak mówił, stara się podtrzymywać starą znajomość z tą "bardzo wpływową" postacią amerykańskiej polityki. Po spotkaniu napisał na Twitterze, że rozmawiał z Kissingerem o Ukrainie, Rosji, Iranie i amerykańskim przywództwie na świecie.

Ukrainie poświęcony też będzie wykład, jaki Sikorski wygłosi w czwartek na Uniwersytecie Harvarda w Bostonie. "Będę chciał pokazać różnice, jakie mamy po 25 latach rozwoju między Polską a Ukrainą, i pokazać amerykańskiej publiczności, że los Ukrainy jest kluczowy dla całej Europy oraz że warto jej pomóc, aby wzięła przykład z Polski i stała się krajem sukcesu" - powiedział Sikorski.

d41wqtn

Podziel się opinią

Share
d41wqtn
d41wqtn
Więcej tematów