Sikorski: sprawa Memoriału odzwierciedla stan wolności w Rosji
Marszałek sejmu Radosław Sikorski skrytykował działania zmierzające do likwidacji stowarzyszenia Memoriał. - Gdy takim grupom ogranicza się działalność, to jest to w najwyższym stopniu niepokojące, bo odzwierciedla stan wolności w Rosji - powiedział.
Sikorski podkreślił, że "Memoriał to jedno z najbardziej zasłużonych stowarzyszeń w Rosji, które "pieczołowicie dokumentowało przez dekady zbrodnie komunistyczne, stalinowskie". Przypomniał, że Memoriał jest laureatem polskiej nagrody "Pro Dignitate Humana".
- Po prostu nie wyobrażam sobie, jak można zabraniać badania tego, z czym władza rosyjska i rosyjskie społeczeństwo nie do końca się zmierzyły, czyli z własną, totalitarną przeszłością. A stawiam tezę, że tak jak z Niemcami pojednaliśmy się i Niemców się już nie boimy, dlatego, że nastąpiła denazyfikacja nie tylko osób i pamięci historycznej, i taki też proces powinna przejść Rosja - zaznaczył marszałek.
W piątek, gdy ukazała się informacja o krokach podjętych przez władze rosyjskie w celu likwidacji Memoriału, Sikorski skomentował sprawę na Twitterze słowami: "wstyd Rosji".
O likwidację Memoriału do Sądu Najwyższego Federacji Rosyjskiej wstąpiło rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości. Informacja o wniosku ministerstwa znalazła się na stronie internetowej sądu.
Z tej informacji wynika również, że wniosek resort sprawiedliwości FR złożył 24 września, a następnego dnia Sąd Najwyższy zdecydował, że go rozpatrzy. Rozprawę wyznaczono na 13 listopada.
Moskiewski Sąd Miejski 12 września prawomocnie potwierdził zasadność decyzji stołecznej prokuratury, która żąda, by Memoriał zarejestrował się w Ministerstwie Sprawiedliwości w charakterze "zagranicznego agenta". Nie czekając na decyzję sądu, 21 lipca resort sprawiedliwości sam wpisał stowarzyszenie do rejestru zagranicznych agentów. Memoriał konsekwentnie odmawiał wystąpienia z takim wnioskiem.
Memoriał jest jedną z najbardziej cenionych organizacji pozarządowych w Rosji. Od 25 lat broni praw człowieka, a także dokumentuje stalinowskie zbrodnie.
Sikorski, jako minister spraw zagranicznych, w 2012 r. uhonorował Memoriał nagrodą "Pro Dignitate Humana" (Na rzecz godności ludzkiej) za walkę o ujawnienie prawdy o Katyniu.
Memoriał jest też laureatem Nagrody Sacharowa przyznawanej przez Parlament Europejski.