ŚwiatSikorski: Polska popiera wstąpienie Turcji do UE

Sikorski: Polska popiera wstąpienie Turcji do UE

Polska popiera wstąpienie Turcji do Unii Europejskiej - zadeklarował szef MSZ Radosław Sikorski w Warszawie po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Turcji Alim Babacanem.

Sikorski: Polska popiera wstąpienie Turcji do UE
Źródło zdjęć: © PAP | Paweł Kula

- Polska popiera aspiracje tureckie (...) do Unii Europejskiej, tak samo, jak Turcja popierała nasze aspiracje do Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział Sikorski na wspólnej z Babacanem konferencji prasowej. Jak dodał, trzeba pamiętać, że Polska jest członkiem Grupy Przyjaciół Turcji w UE.

Minister przypomniał, że celem grupy jest stworzenie warunków dla członkostwa Turcji w UE polegających na wypełnieniu przez Turcję wymaganych kryteriów oraz przekonaniu unijnych partnerów do zaakceptowania jej członkostwa w Unii.

Jednocześnie szef MSZ podkreślił, że bardzo się cieszy, iż między Polską a Turcją "nie ma spraw spornych".

Jak zaznaczył, nasza współpraca w ramach NATO jest bardzo dobra. Sikorski poinformował, że w tym kontekście rozmawiał z tureckim gościem o sytuacji w Afganistanie, na Kaukazie, na Cyprze i o terroryzmie. Politycy wyrazili także zaniepokojenie piractwem na morzu.

Turecki minister zapewnił, że nasze kraje są przyjaciółmi i sojusznikami. - Turcja jest rada, że Polska bardzo silnie popiera nasze aspiracje do Unii Europejskiej. Polska jest silnym sojusznikiem Turcji w ramach NATO - podkreślał Babacan.

Ministrowie zwrócili także uwagę na rozwój stosunków gospodarczych między Polską a Turcją oraz częste wyjazdy turystyczne Polaków do tego kraju.

- Zamierzamy dalej tak owocnie i przyjaźnie współpracować - zadeklarował Sikorski.

Szef tureckiego MSZ podkreślił, że w zeszłym roku nasze obroty handlowe wyniosły ponad 2,5 mld euro, a obecnie w Polsce istnieje i prowadzi interesy ponad 150 firm tureckich.

Temat tarczy w Waszyngtonie

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, który po południu udaje się z wizytą do Waszyngtonu, spodziewa się, że w czasie rozmów w USA pojawi się temat amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że polskie stanowisko jest "bez zmian", a podpisana z Amerykanami umowa w sprawie tarczy jest dla nas korzystna. Dodał, że obecnie negocjowane są umowy towarzyszące. - Nie damy się skłonić opozycji do nadmiernego pośpiechu, bo zależy nam na dobrych warunkach - powiedział Sikorski.

Minister spraw zagranicznych będzie przebywał w USA do piątku; przybędzie do Waszyngtonu we wtorek wieczorem. Od środy ma zaplanowane spotkania w amerykańskim Kongresie i Senacie, weźmie także udział w organizowanych w Waszyngtonie uroczystościach z okazji 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Sikorski rozmawiać będzie m.in. ze Strobem Talbottem (podsekretarzem stanu USA w administracji prezydenta Billa Clintona)
, demokratyczną kongresmenką Ellen Tauscher, która jest członkinią m.in. komisji obrony, republikańskim senatorem Chuckiem Hagelem zasiadającym w komisji spraw zagranicznych oraz demokratyczną senator o polskich korzeniach Barbarą Mikulski.

W połowie grudnia w Warszawie odbędzie się kolejna runda negocjacji w sprawie umowy o statusie wojsk amerykańskich.

Trwają także prace nad porozumieniem o współpracy naukowo- technicznej, gospodarczej i przemysłowej w związku z umieszczeniem w Polsce bazy tarczy antyrakietowej.

Na początku listopada Sikorski zapowiedział w Sejmie, że do ratyfikacji zostanie przedstawiony cały pakiet porozumień z Amerykanami.

W opinii rządu procedura ratyfikacyjna umowy o bazie tarczy antyrakietowej powinna być uzależniona od zawarcia umowy SOFA (ang. Status of Forces Agreement) o statusie sił amerykańskich na terytorium Polski.

Minister podkreślał w Sejmie, że podpisana 20 sierpnia umowa w sprawie tarczy oraz przyjęta równocześnie deklaracja o współpracy strategicznej, stwarzają "solidną bazę do współpracy między naszymi krajami w sferze bezpieczeństwa i obrony". Jednak - jak zastrzegał - od pozostałych porozumień i umów wykonawczych zależy praktyczny wymiar tej współpracy.

- Stąd tak istotne jest traktowanie całego pakietu tych dokumentów jako całości, dlatego też intencją rządu jest przedstawienie Sejmowi do ratyfikacji wraz z umową główną również tych porozumień, które mają kluczowe znaczenie dla jej wdrożenia - powiedział Sikorski.

Sikorski zaznaczał, że prace nad ich uzgodnieniem ze stroną amerykańską są "prowadzone intensywnie" i strona polska ma nadzieję na ich "rychłe sfinalizowanie".

W sierpniu Waszyngton i Warszawa podpisały umowę w sprawie rozmieszczenia w Polsce elementów amerykańskiej tarczy, która ma bronić USA i sojuszników przed możliwymi atakami ze strony Iranu.

Prezydent Lech Kaczyński zapowiedział pod koniec października, że ratyfikuje polsko-amerykańską umowę w sprawie budowy elementów tarczy antyrakietowej w Polsce. Podkreślił, że jest zwolennikiem tego, by ustawa upoważniająca go do ratyfikacji umowy przeszła przez parlament jak najszybciej.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)