Trwa ładowanie...
msz
22-04-2008 01:40

Sikorski: polska dyplomacja wychodzi z komunizmu


Do niedawna ufaliśmy miejscowemu woźnemu w Moskwie, a nie dopuszczaliśmy myśli, aby sekretarką ambasadora w kraju Unii Europejskiej była osoba znająca miejscowe realia - powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w wywiadzie udzielonym, "Rzeczpospolitej".

Sikorski: polska dyplomacja wychodzi z komunizmuŹródło: AFP
d366jlm
d366jlm

Na marginesie planowanej likwidacji niektórych placówek dyplomatycznych, Sikorski wyjaśnia, że można mieć wiele placówek z licznymi etatami, budynkami do administrowania i całą fasadą instytucjonalną dyplomacji, a jednocześnie nie prowadzić polityki zagranicznej.

Takie ministerstwo odziedziczyliśmy po PRL. I z tym dziedzictwem jeszcze się zmagamy - mówi minister. Długie trwanie komunizmu widać np. po strukturze etatowej naszego resortu. Ponieważ kiedyś byliśmy wśród bratnich krajów socjalistycznych, w placówkach w tych krajach do dziś jest mnóstwo tzw. etatów miejscowych, które dają możliwość zatrudniania lokalnych pracowników. Natomiast prawie żadnych takich etatów nie było w krajach kapitalistycznych, bo tam ludność była z definicji wroga.

Szef dyplomacji przypomina w wywiadzie, że wchodzi w życie traktat lizboński. Niesie on ze sobą dwa skutki. Po pierwsze każdy nasz obywatel będzie miał prawo zwrócić się o opiekę konsularną do ambasady dowolnego kraju Unii. Po drugie będzie tworzona służba zewnętrzna Unii Europejskiej, która też będzie reprezentowała Polskę w zakresie np. polityki handlowej. Do tej wspólnej służby zewnętrznej będziemy chcieli oddelegować 30-40 dyplomatów - zapowiada Sikorski.

Minister ujawnia, że aby przyciągnąć do MSZ nowych ludzi podniósł minimalne wynagrodzenie aplikanta w tym resorcie z 1800 do 3 tys. zł. Chciałby poza tym wygospodarować środki na przykład na to, by bazowymi szkołami dla naszych dyplomatów były szkoły z zachodnimi językami wykładowymi: brytyjskie, amerykańskie, francuskie czy niemieckie.

Sikorski zapowiada w wywiadzie, że nadal będziemy prowadzić własną politykę historyczną, przypominać o polskich dokonaniach. Twierdzi także, że nie ma potrzeby zamknięcia kwestii ewentualnych niemieckich roszczeń w formie dodatkowego traktatu, bo obydwa rządy uważają, że żadne roszczenia nie istnieją. (PAP)

d366jlm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d366jlm
Więcej tematów