Sikorski odwołuje ambasadorów. Jest reakcja Kancelarii Prezydenta
Ambasadorów powołuje i odwołuje prezydent, więc komunikat MSZ jest mocno na wyrost - powiedziała prezydencka minister Małgorzata Paprocka, odnosząc się do decyzji Radosława Sikorskiego o wszczęciu procedury odwoławczej ponad 50 ambasadorów.
MSZ przekazało w komunikacie, że szef resortu Radosław Sikorski podjął decyzję o zakończeniu misji przez ponad 50 ambasadorów oraz o wycofaniu kilkunastu kandydatur zgłoszonych do akceptacji przez poprzednie kierownictwo resortu.
Ministerstwo dodało, że proponowane zmiany zostały przedstawione w ramach Konwentu Służby Zagranicznej, a po ich akceptacji przez premiera Donalda Tuska zostały uruchomione praktyczne procedury odwoławcze. Jednocześnie wyraziło nadzieję "na zgodne współdziałanie w tej sprawie najważniejszych władz w kraju".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Prezydencka minister Małgorzata Paprocka powiedziała w Polsat News, że komunikat MSZ jest "delikatnie mówiąc, mocno na wyrost", gdyż ambasadorów powołuje i odwołuje prezydent. Zwróciła uwagę, że konstytucja nakazuje współpracę Rady Ministrów i ministra spraw zagranicznych z prezydentem w sprawie polityki zagranicznej.
Stwierdziła, że trzeba się zastanowić, czy istnieją powody dla "czystek" w ambasadach.
- Rozumiem wypowiedź premiera Donalda Tuska z wczoraj, kiedy mówił o proponowanych zmianach na stanowiskach ambasadorów, ale to nie jest tak, że współpraca w rozumieniu konstytucyjnym jest wtedy, kiedy prezydent podpisuje wszelkie wnioski premiera. Trzeba usiąść i porozmawiać.(...) Myślę, że należy wziąć głęboki oddech i usiąść do stołu w ramach konwentu - powiedziała Paprocka.
Sikorski: jak się nie prezydent nie zgodzi, to będą chargé d’affairs
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w rozmowie z RMF FM powiedział, że w tej sprawie "jest w dialogu z prezydentem".
- Nie będzie ambasadorów, jeżeli nie zgodzi się prezydent. Będą chargé d’affairs - stwierdził.
- To jest początek procedury. My to będziemy robić w sposób cywilizowany - zapewnił Sikorski, pytany o procedury związane ze zmianą ambasadorów. - Żeby odwołać jednego ambasadora i powołać kolejnego na tę placówkę potrzeba czasu i kilkunastu podpisów - wyjaśnił.
Tusk: to nie jest odwet
Premier Donald Tusk w TVP Info zapowiadał, że zwrócą się razem z ministrem Sikorskim do prezydenta o "zgodę na zmiany w większości ambasad".
- Jeśli nie będzie innej możliwości, to oczywiście będziemy przywoływali ambasadorów do kraju i ambasadorami do czasu zmiany stanowiska prezydenta lub zmiany prezydenta będą dyplomaci w charakterze chargé d’affaires. Jeśli takie rozwiązanie satysfakcjonuje pana prezydenta, trudno. Tak, czy inaczej my musimy usprawnić i zbudować lojalną wobec państwa polskiego ekipę, która będzie prowadziła nasze sprawy, sprawy państwa polskiego we wszystkich ambasadach - mówił.
Przekonywał, że wiele ambasadorów zasługuje, by swoją pracę kontynuować. Podkreślał, że "to nie jest odwet".
Kto mianuje i odwołuje ambasadorów?
Zgodnie z ustawą o służbie zagranicznej, ambasadora mianuje i odwołuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek ministra właściwego do spraw zagranicznych, zaakceptowany przez prezesa Rady Ministrów.
Minister właściwy do spraw zagranicznych przed skierowaniem wniosku zasięga opinii Konwentu Służby Zagranicznej. W skład Konwentu wchodzą: minister właściwy do spraw zagranicznych lub wskazany przez niego członek kierownictwa urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zagranicznych jako przewodniczący; szef Służby Zagranicznej; przedstawiciel Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej; przedstawiciel Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Czytaj więcej:
Źródło: WP/PAP