Trwa ładowanie...
d40j1lo

Sikorski o sprzedaży konsulatu i Instytutu Polskiego

Szef MSZ Radosław Sikorski, tłumacząc decyzję o sprzedaży m.in. konsulatu w Kolonii i Instytutu Polskiego w Paryżu, podkreślał, że resort chce skierować uzyskane w ten sposób środki w miejsca priorytetowe, gdzie będą w większym stopniu służyły prestiżowi RP.
Share
d40j1lo

Sikorski powiedział o tym podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. W minionym tygodniu pojawiły się informacje, że w związku z oszczędnościami i procesem unowocześniania siedzib placówek dyplomatycznych MSZ sprzedaje kilkanaście nieruchomości za granicą m.in. w Wenezueli, Senegalu, Nigerii, Urugwaju i na Kostaryce. Szacowana wartość budynków wynosi ponad 38 mln euro.

- Przerzucamy środki tam, gdzie będą one najbardziej służyły reprezentacji, prestiżowi i wygodzie polskich obywateli, którzy korzystają z urzędów konsularnych i ambasad, proszę wysoką komisję o ponadpartyjne zrozumienie w tej sprawie - tłumaczył posłom Sikorski.

Odnosząc się do nieruchomości w Kolonii minister podkreślił, że jest to kompleks po byłej ambasadzie PRL w Republice Federalnej Niemiec. - Większość państw już dawno przeniosła swoje ambasady z Kolonii do Berlina, my jesteśmy w tym procesie bardzo, ale to bardzo zapóźnieni - podkreślił.

d40j1lo

Sikorski ocenił, że jego zdaniem "nie jest możliwe przyjęcie filozofii, że jeżeli MSZ raz coś kupi, to staje się to już naszym srebrem rodowym i nie można tego nigdy sprzedać".

Minister zaznaczył, że kiedyś w ambasadzie PRL w Kolonii pracowało ponad 100 osób - Dzisiaj szacujemy, że średniej wielkości konsulat, jaki jest potrzebny do właściwej obsługi ważnego landu niemieckiego (...) obsłuży 18 osób. Działka ma 10 tys. m kw., a budynek 3,5 tys. m kw. powierzchni użytkowej, czyli prawie 200 m kw. przypada na pracownika - wyliczał.

Dodał, że jego obowiązkiem jest przerzucić uzyskane środki i zaoszczędzone etaty na miejsca priorytetowe, na przykład do Berlina.

Odnosząc się kwestii Polskiego Instytutu w Paryżu, czyli placówki kulturalnej, minister powiedział: - W większości krajów instytut polski to jest mała placówka typu impresariatu, która ma wprowadzać polskich twórców w krwiobieg kulturalny kraju przyjmującego.

d40j1lo

- Tymczasem dom w Paryżu to czteropiętrowa kamienica, która jest wyeksploatowana technicznie i wymagałaby sporych nakładów na remont - zaznaczył Sikorski.

Podkreślił, że nie chodzi o siedzibę polskiej ambasady w Paryżu. - Dopóki jestem ministrem ambasada w Paryżu nie będzie sprzedana, bo to jest nasza najpiękniejsza ambasada na świecie - mówił.

Sikorski powiedział, że dzięki decyzjom parlamentu, to co MSZ uzyska ze sprzedaży "ponadwymiarowego mienia" pozostaje w ministerstwie i może być użyte gdzie indziej, na inne potrzeby służby zagranicznej.

A - jak zaznaczył - te potrzeby będą także "niemałe" w kraju. W tym kontekście Sikorski powiedział o wyroku sądu sprzed kilku tygodni nakazującym zwrot spadkobiercom pałacyku MSZ na ul. Foksal w Warszawie. Dodał, że "jak Bóg da" resort będzie mógł wykupić pałacyk, ale będzie to wydatek kilkudziesięciu milionów złotych.

Minister poinformował też, że podjął decyzję o zakupie i wyremontowaniu "porządnej rezydencji dla ambasadora polskiego w Waszyngtonie". Jak dodał, stara rezydencja zostanie sprzedana.

d40j1lo

Podziel się opinią

Share
d40j1lo
d40j1lo
Więcej tematów