Incydent na Bałtyku. Siewiera zabrał głos, mówi, że "wisimy" na morzu
- Dziś Polska wisi na Bałtyku, (...) od strony zasobów to kluczowe wrota do naszego bezpieczeństwa - mówił Jacek Siewiera, gość Radia Zet. Szef BBN zdradził też, że w związku w niedawnym incydentem na Bałtyku "przeprowadził rekonesans na całym polskim wybrzeżu", pod kątem bezpieczeństwa.
- Bałtyk jest dla nas od strony technicznej, od strony zasobów kluczowymi wrotami do naszego bezpieczeństwa. 80 proc. gazu dochodzi do nas przez Bałtyk, 90 proc. paliw płynnych przez Bałtyk. Dziś Polska wisi na Bałtyku - mówił w Radiu Zet Jacek Siewiera.
Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego był gościem Bogdana Rymanowskiego. Pytany był o stworzenie misji na Morzu Bałtyckim, co Donald Tusk zaproponował podczas szczytu w Szwecji. Siewiera zauważył, że kontakty Polski z Finlandią i Szwecją są ważne dla Polski. - To bardzo istotny ruch na poziomie dyplomatycznym - podkreślił.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Współpraca bałtycka to mocniejszy głos w NATO
- Format regionu bałtyckiego, czyli państw nordyckich i krajów bałtyckich stanowi naturalny ośrodek grawitacji, jeśli porównamy go z Weimarem. To wspaniała możliwość zacieśniania więzi między tymi krajami, które mają podobną percepcję zagrożenia. To nasz wspólny, mocniejszy głos w NATO - dodał.
Szef BBN powiedział również, że w związku z niedawnym incydentem na Bałtyku, gdy doszło do uszkodzenia dwóch podmorskich kabli telekomunikacyjnych, przeprowadził "rekonesans na całym polskim wybrzeżu".
- Wykonywałem rekonesans całej infrastruktury krytycznej od Szczecina aż po Trójmiasto - wyjaśnił Siewiera.
Podkreślił, że "takie incydenty wymagają za każdym razem od naszej Marynarki reagowania".
Zaznaczył też, że "korygowane są teraz opóźnienia w kwestii ochrony ludności i bezpieczeństwa".
- Ustawa o ochronie ludności jest na etapie finalnych prac. Ona da podstawę m.in. by przeznaczyć środki na odnowę schronów, odnowę rezerw czy kampanie informacyjne -zapowiedział szef BBN.
Źródło: Radio Zet/WP