Trwa ładowanie...
04-09-2014 15:25

Siergiej Ławrow: USA popierają "partię wojny" w Kijowie

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oskarżył USA o popieranie - jak to ujął - "partii wojny" w Kijowie. Oświadczył, że liczy na odpowiedź ze strony władz na Ukrainie oraz rebeliantów na wschodzie tego kraju na rosyjski plan rozejmu.

Siergiej Ławrow: USA popierają "partię wojny" w KijowieŹródło: PAP/EPA, fot: Roberto Escobar
dzkssdj
dzkssdj

- Fala antyrosyjskiej retoryki, którą widzieliśmy dokładnie, gdy podejmowane są wzmożone wysiłki na rzecz znalezienia rozwiązania politycznego, pokazuje, że "partia wojny", która znajduje się w Kijowie, ma aktywne wsparcie z zewnątrz, w tym przypadku ze strony Stanów Zjednoczonych - powiedział na konferencji prasowej w Moskwie szef rosyjskiego MSZ.

- Ci, którzy stają teraz na ścieżkę wojny, popierając radykalne elementy w Kijowie, biorą na siebie ogromną odpowiedzialność nie tylko za dalsze przelewanie krwi, lecz także za to, co dotyczy w istocie prób poddania w wątpliwość działania obecnego prezydenta Ukrainy - podkreślił Ławrow.

Wyraził nadzieję, że w Waszyngtonie i stolicach europejskich, gdzie teraz panuje antyrosyjska retoryka, mimo wszystko to zrozumieją.

Podkreślił na koniec, że Rosja "robi i zrobi" wszystko, co w jej mocy, żeby zapewnić pokój na wschodzie Ukrainy.

dzkssdj

W środę prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował siedmiopunktowy plan przerwania rozlewu krwi i ustabilizowania sytuacji na południowym wschodzie Ukrainy. Wymienił w nim m.in. wstrzymanie przez ukraińskie siły oraz prorosyjskich separatystów działań zbrojnych na wschodzie kraju, wysłanie tam międzynarodowych obserwatorów, którzy monitorowaliby przestrzeganie rozejmu, wymianę jeńców bez warunków wstępnych i utworzenie korytarza humanitarnego dla uchodźców oraz dostaw pomocy humanitarnej na wschód Ukrainy.

dzkssdj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzkssdj
Więcej tematów