Trwa ładowanie...
16-05-2016 15:17

Siergiej Ławrow: Rosja zaniepokojona przesuwaniem infrastruktury NATO na wschód

• MSZ Rosji: Sojusz "próbuje dążyć do konfrontacji"
• Uładzimir Makiej: Rosja i Białoruś wspólnie wypracują odpowiedź na tarczę
• Ławrow spotkał się w stolicy Białorusi z prezydentem Aleksandrem Łukaszenką

Siergiej Ławrow: Rosja zaniepokojona przesuwaniem infrastruktury NATO na wschódŹródło: AFP, fot: KIRILL KUDRYAVTSEV
d1ur7d3
d1ur7d3

Rosja i Białoruś doszły do porozumienia w sprawie wspólnego wypracowania odpowiedzi na rozmieszczenie elementów tarczy antyrakietowej w Europie - poinformował białoruski minister spraw zagranicznych Uładzimir Makiej.

- Porozumieliśmy się co do tego, że wspólnie będziemy opracowywać adekwatne środki reagowania - oznajmił Makiej, cytowany przez rosyjskie media, po rozmowach w Mińsku z rosyjskim szefem dyplomacji Siergiejem Ławrowem.

Rosyjski minister oświadczył, że oba kraje "podzielają zaniepokojenie" faktem, że "koledzy z krajów NATO usiłują eskalować konfrontację, przenosząc infrastrukturę na wschód, w pobliże naszych granic". - Zarówno Rosja, jak i Białoruś nie są zwolennikami takiej konfrontacyjnej linii - opowiadamy się za tym, żeby w Europie były omawiane i realizowane zasady równego bezpieczeństwa dla wszystkich - oznajmił Ławrow, którego cytują białoruskie media.

Siergiej Ławrow zapewnił, że nikt nie neguje konieczności pełnego wykonania pokojowych porozumień mińskich dla Donbasu. Według niego jednak, nie wszystko zależy od Moskwy. W jego opinii, "zachodni partnerzy zrozumieli już na czym polega problem i kto odpowiada za dojście do ślepego zaułka".

d1ur7d3

Także odnosząc się do kwestii bezpieczeństwa w Europie, Makiej oświadczył: "Nasi zachodni partnerzy prowadzą obecnie rozmowy o jakimś rozmieszczeniu dodatkowych kontynentów wojskowych w krajach, które są naszymi sąsiadami". - W ramach naszego Państwa Związkowego (Rosji i Białorusi) traktujemy to jako potencjalne wyzwanie - dodał.

Od czwartku oficjalnie operacyjna jest amerykańska tarcza antyrakietowa zainstalowana w Rumunii. Z kolei w piątek w Redzikowie odbyła się uroczysta inauguracja budowy instalacji obrony przeciwrakietowej w Polsce. Baza pocisków przechwytujących amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej ma chronić wojska USA i sojuszników z NATO przed pociskami balistycznymi wystrzelonymi z Bliskiego Wschodu. Znajdą się w niej wyrzutnia rakiet przechwytujących oraz radar śledzenia celów i kierowania ogniem. Baza ma być gotowa do działania w 2018 roku.

Tego samego dnia prezydent Władimir Putin ostrzegł, że Rosja zmuszona jest myśleć o usuwaniu zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego, związanych z rozmieszczeniem w Europie systemu obrony przeciwrakietowej.

d1ur7d3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ur7d3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj