Sienkiewicz ogłasza sukces. Jest komunikat resortu kultury
Kierowany przez Bartłomieja Sienkiewicza resort kultury ogłosił w mediach społecznościowych, że do Krajowego Rejestru Sądowego zostało wpisane otwarcie likwidacji Polskiego Radia Lublin. Tym samym - głosi komunikat MKiDN - "proces wpisywania do rejestru otwarcia likwidacji wszystkich 17 spółek - rozgłośni regionalnych Polskiego Radia, został zakończony pomyślnie".
14.02.2024 | aktual.: 14.02.2024 18:43
"Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje, że w wyniku złożonej przez likwidatora skargi na czynność referendarza, Sąd Rejonowy Lublin Wschód w składzie sędziego zawodowego postanowił wpisać do rejestru przedsiębiorców otwarcie likwidacji spółki Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Lublinie 'Radio Lublin' S.A. w likwidacji" - przekazał resort kultury
"Tym samym uchwalone przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, reprezentującego Skarb Państwa (100-procentowego właściciela akcji) na Walnych Zgromadzeniach Akcjonariuszy spółek - regionalnych rozgłośni Polskiego Radia, otwarcie likwidacji wszystkich 17 spółek, zostało skutecznie wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego. Sądy rejestrowe uznały uprawnienie do podjęcia takiej decyzji" - dodano w komunikacie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Media publiczne w stanie likwidacji
Minister Bartłomiej Sienkiewicz postawił 17 spółek regionalnych Polskiego Radia w stan likwidacji 30 grudnia.
Działania te były odpowiedzią na prezydenckie weto ustawy okołobudżetowej, która przewidywała przekazanie 3 mld zł na media publiczne. W związku z brakiem tych środków, minister zdecydował o postawieniu spółek TVP, PAP i Polskiego Radia w stan likwidacji, co otworzyło mu drogę do legitymizacji wcześniej wprowadzonych w spółkach zmian personalnych.
Postawienie stacji w stan likwidacji nie oznacza, że przestały one nadawać. Likwidację zawsze można bowiem cofnąć. Decyzja oznacza jednak, że sąd uznał ruch ministerstwa jako zgodny z prawem, co jest kluczowe z perspektywy przeprowadzanych tam obecnie zmian - m.in. wspomnianych osobowych.
Przeczytaj też:
Źródło: twitter.com/kultura_gov_pl