Trwa ładowanie...

Siedmiu pisarzy nominowanych do nagrody "Europejski Poeta Wolności"

Znamy nazwiska siedmiu pisarzy, którzy zostali nominowani do gdańskiej nagrody "Europejski Poeta Wolności". Reprezentują różne kraje i pokolenia łączy ich wspólny temat – wolność. Wyróżnienie zostanie wręczone po raz piaty.
Share
Poeci nominowani do nagrody "Europejski Poeta Wolności"
Poeci nominowani do nagrody "Europejski Poeta Wolności"Źródło: facebook.com/europejskipoetawolnosci
d2adfsi

Nagroda „Europejski Poeta Wolności” przyznawane jest od 2010 roku. Jej celem jest wyróżnienie i promocja twórczości, podejmującej ponadczasowy temat wolności. Wszystkie nagrodzone do tej pory teksty charakteryzują się wybitnymi wartościami artystycznymi.

Tegoroczne kandydatury zostały zgłoszone przez tłumaczy literatury pięknej. Z pośród nadesłanych propozycji jury wybiera siedem osób. W skład kapituły wchodzą między innymi Paweł Huelle, Anda Rottenberg czy Olga Tokarczuk. Poniżej prezentujemy listę nominowanych.

Post użytkownika Europejski Poeta Wolności.

d2adfsi

Yahya Hassan jest Duńczykiem pochodzenia palestyńskiego. W swojej twórczości podejmuje tematy zniewolenia w rodzinie, przemocy domowej i hipokryzji dorosłych w kontekście religijnym, dając zarazem obraz życia w emigranckim getcie.

Lidija Dimkovska jest macedońską poetką opisująca świat za pomocą zaskakujących skojarzeń i metafor. Korzysta w pełni z wolności tworzenia własnego poetyckiego świata, obejmującej również zagadnienia formy.

Trzecim nominowanym jest Daniel Jonas. Jego twórczość dotyka problematyki relacji jednostka-świat. Portugalczyk stawia pytanie o kondycję człowieka walczącego o zachowanie indywidualizmu i niezależności.

Uznanie w oczach jury zdobył Siergiej Stratanowski z Petersburga. Swoją działalność literacką rozpoczął w 1968 roku. W czasach działalności opozycyjnej oraz obecnie deklaruje przywiązanie do idei idei wolności i humanizmu.

d2adfsi

Bez względu na decyzję jury, jako poetkę wolności można uznać Anę Blandianę z Rumunii. W okresie dyktatury Ceauşescu była dysydentką objęta całkowitym zakazem druku. Jej twórczość jest aktem oporu wobec bezsensu w otaczającym święcie i wobec wszystkich mechanizmów, które w sposób systematyczny zniewalają i unicestwiają jednostkę.

Anikó Polgárjest węgierską pisarką zwracającą uwagę na problemy kobiet oraz ich wspólnotowe doświadczenia. Swoje przemyślenia ubiera w kostium grecko-rzymskiej mitologii.

Pomysł na uhonorowanie literatów zrodził w związku z aspiracjami Gdańska do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. W związku z tym przyznawane są dwie równorzędne nagrody. Pierwsza w wysokości 100 tys. złotych trafia do rąk żyjącego pisarza. Drugą, dziesięciokrotnie mniejszą otrzymuje tłumacz. Jednym z wymogów formalnych jest, aby poeta pochodził z rozumianej wedle kryteriów geograficznych Europy.

d2adfsi

Podziel się opinią

Share
d2adfsi
d2adfsi
Więcej tematów