Nowe zdjęcia satelitarne z Ukrainy mówią wszystko. Porażający widok
Na nowych zdjęciach satelitarnych firmy Maxar Technologies widać skutki ciężkich pojedynków artyleryjskich i masowych rosyjskich ataków rakietowych na wschodnią Ukrainę. Wśród setek kraterów jest też masywny lej po bombie o średnicy 40 metrów.
Kilkaset kraterów uwieczniono na jednym z kilku zdjęć satelitarnych wykonanych przez amerykańską firmę Maxat Technologies. Są to kratery na polu na północny zachód od Słowiańska. Zdjęcie wykonano w poniedziałek i jest dowodem na zaciekłe pojedynki artyleryjskie oraz intensywny ostrzał prowadzony ze strony Rosji.
Na kolejnym opublikowanym zdjęciu widać lej po bombie o średnicy 40 metrów i zniszczone w okolicy budynki we wsi Dovhen'ke w obwodzie charkowskim, w rejonie iziumskim.
Maxar opublikował także zdjęcia miasta Rubiżne. Pierwsze wykonano 29 marca, a kolejne 6 czerwca.
Bombardowania mają być tak zaciekłe i intensywne, że udało się je uwiecznić na zdjęciu z satelity. Jedna z fotografii ukazuje walki w miejscowości Bohorodczany. To osiedle typu miejskiego w Ukrainie, w obwodzie iwanofrankiwskim.
Pola naszpikowane wybuchami
"Rolnicy w obwodzie odeskim na południu Ukrainy kontynuują prace na polach pełnych rosyjskich pocisków i niewybuchów" - poinformował w poniedziałek na Twitterze ukraiński resort dyplomacji, dołączając zdjęcie ukazujące rolników i pole z tkwiącym w nim fragmentem rakiety.
"Prowadzenie prac rolnych wciąż jest niebezpieczne, ponieważ pola są naszpikowane niewybuchami" - dodano w komunikacie MSZ.
Rosyjska blokada portów Morza Czarnego
Ukraina to jeden z największych światowych eksporterów zboża, wysyłanego głównie drogą morską. Rosyjska blokada portów Morza Czarnego zagraża światowym cenom zboża i może doprowadzić do niedoborów żywności w wielu krajach Afryki i Bliskiego Wschodu. W związku z blokowaniem przez Rosję portów czarnomorskich Ukraina nie jest w stanie wywieźć około 22 mln ton zboża zgromadzonego w silosach.
Rząd w Kijowie analizuje wraz z partnerami możliwość powołania międzynarodowej misji odblokowania ukraińskiego eksportu morskiego. W pierwszej kolejności żąda od Rosji wycofania swoich sił rozlokowanych na wodach morskich wokół Ukrainy, a także zapewnienia gwarancji bezpieczeństwa żeglugi.
Kreml deklaruje gotowość dopuszczenia statków przewożących ukraińskie zboże, "jeśli Ukraina oczyści porty" i w zamian za zniesienie sankcji. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania oświadczyły, że nie będą rozważać takich ustępstw.
Zobacz też: Rosjanie byli bez szans. Ukraińcy chwalą się strąceniem śmigłowca