Sensacja archeologiczna w Strefie Gazy. Przypadkowe odkrycie rolnika

W Strefie Gazy doszło do przypadkowego odkrycia archeologicznego. Podczas prac ogrodniczych palestyński rolnik natknął się na niesamowitą mozaikę podłogową. Przepiękne kafle przedstawiają motywy zwierzęce i roślinne. Według opinii ekspertów pochodzą one z okresu między V a VII wiekiem naszej ery.

Mozaika z epoki bizantyjskiej w Strefie Gazy
Mozaika z epoki bizantyjskiej w Strefie Gazy
Źródło zdjęć: © East News | MOHAMMED ABED
Monika Mikołajewicz

21.09.2022 | aktual.: 21.09.2022 12:42

Pewien palestyński rolnik ze Strefy Gazy, Salman al-Nabahin, jakiś czas temu posadził nowe drzewa w gaju oliwnym, należącym do obozu dla uchodźców Bureij, około 800 metrów od granicy z Izraelem. Gdy podrosły, wraz ze swoim synem zauważył, że nie wszystkie drzewa prawidłowo się zakorzeniły. Postanowili to sprawdzić. Zaczęli kopać, aż trafili na coś twardego o niespotykanym wyglądzie. Rolnik uznał to za prawdziwy skarb.

Niezwykła mozaika z epoki bizantyjskiej

Jak się później okazało, znalezisko palestyńskiego rolnika to dawna, bogato zdobiona mozaika podłogowa.

- Szukałem w Internecie. Dowiedziałem się, że to mozaika należąca do epoki bizantyjskiej - relacjonował podekscytowany Salman al-Nabahin, jak podaje mirror.co.uk

Mozaika z epoki bizantyjskiej w Strefie Gazy
Mozaika z epoki bizantyjskiej w Strefie Gazy© East News | MAJDI FATHI

Późniejsze opinie ekspertów zdają się potwierdzać prywatne śledztwo internetowe znalazcy. Mozaika pochodzi prawdopodobnie z okresu między V a VII wiekiem naszej ery, a więc z epoki bizantyjskiej. Po jej dokładnym odsłonięciu widać, że znajdują się na niej artystyczne obrazy przedstawiające ptaki i inne zwierzęta. Rolnik jest pod wrażeniem własnego odkrycia, twierdząc, że jest ono wręcz cenniejsze niż skarb i należy do wszystkich Palestyńczyków.

Strefa Gazy to obszar, który obfituje w archeologiczne artefakty. Było to bowiem ważne miejsce dla dawnych cywilizacji. Toczył się tam handel sięgający nawet czasów starożytnych Egipcjan.

Zobacz także
Komentarze (18)