Seniorzy napisali do prezydenta. Nie podoba im się renta wdowia

Seniorzy nie są zadowoleni z ustawy wprowadzającej tzw. rentę wdowią. Zasypali Kancelarię Prezydenta petycjami. Przekonują, że dyskryminuje samotnych seniorów i jest niekonstytucyjna.

Andrzej Duda
Andrzej Duda
Źródło zdjęć: © GETTY | Global Images Ukraine
Adam Zygiel

Pod koniec lipca parlament uchwalił ustawę o rencie wdowie. Ma pozwolić na łączenie świadczenia po zmarłym małżonku ze swoją emeryturą.

Zdaniem części seniorów ustawa jest niesprawiedliwa i dyskryminuje osoby samotne. Wysłali oni do prezydenta Andrzeja Dudy petycję z prośbą o skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Prezydent zablokuje prace rządu? Senator zdradził plan KO

Seniorzy zaalarmowali prezydenta

"Fakt" dotarł do jednej z petycji. Seniorzy przekonują, że w nowej formie renta "będzie stanowiła niewspółmierny przychód w stosunku do samodzielnie zgromadzonych składek".

Seniorzy wskazują, że "jedna osoba wyłącznie ze względu na stan cywilny będzie miała zapewnione środki utrzymania w zakresie przewyższającym normalne utrzymanie, inna ze względu na stan cywilny spadnie w ubóstwo, jest niczym innym jak dyskryminacją".

Seniorzy podkreślają, że renta wdowia będzie wypłacana z funduszu, na który składki wpłacają pracujący. "Jest to rodzaj ubezpieczenia na wypadek niezdolności do pracy czy nieposiadania innych środków utrzymania z przyczyn od siebie niezależnych. I o ile niezdolność do pracy z powodu niepełnosprawności jest całkowicie sytuacją losową, to zostanie wdowcem czy wdową jest poniekąd wpisane w małżeństwo. Każda osoba pozostająca w małżeństwie wie, że będzie wdową lub wdowcem, lub pozostawi samotnego współmałżonka. Wdowieństwo nie jest sytuacją losową" - napisano.

Petycja nie przyniosła jednak skutków, bo Andrzej Duda podpisał ustawę. Dokument będzie obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. Samo świadczenie będzie wypłacane od lipca 2025 roku.

Czytaj więcej:

Źródło: "Fakt"

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (288)