Trwa ładowanie...

Seniorka uległa oszustowi. Przekazała dane do kont i udostępniła ekran komputera

Seniorka z Zamościa straciła blisko 30 tys. zł. Wszystko przez oszusta podającego się za doradcę inwestycyjnego. Za namową mężczyzny kobieta przekazała dane logowania do kont bankowych i karty płatniczej oraz zainstalowała na swoim komputerze program do zdalnej obsługi pulpitu.

Share
Seniorka uległa oszustowi. Przekazała dane do kont i udostępniła ekran komputera
Seniorka uległa oszustowi. Przekazała dane do kont i udostępniła ekran komputeraFot: ZOFIA BAZAK
d449hkb

Gdy 72-latka zorientowała się, że stała się ofiarą oszusta, sama zgłosiła się na komisariat, gdzie opowiedziała ze szczegółami, co się stało.

Wszystko zaczęło się od wejścia na stronę internetową firmy podającej się za przedsiębiorstwo inwestycyjne. Skuszona widniejącej tam reklamą gwarantującą szybki zarobek, kobieta wpisała w podane miejsce swój numer telefonu.

Dzień później oddzwonił mężczyzna podający się za doradcę inwestycyjnego. Przekonał seniorkę, że aby mieć szansę na duże zyski, na początku należy zainwestować 200 dolarów.

d449hkb

Zobacz też: co dalej z ustawą medialną? Marek Suski: nie jestem jasnowidzem

- Kobieta wpłaciła żądaną kwotę, wówczas skontaktował się z nią "osobisty doradca". Wytłumaczył, że wpłacone pieniądze zostały już pomnożone i może otrzymać zarobioną kwotę. Jednak, aby przejść przez procedurę przekazania pieniędzy musi zainstalować na swoim komputerze program do zdalnej obsługi pulpitu - przekazała aspirant Dorota Krukowska-Bubiło z Komendy Miejskiej Policji w Zamościu.

72-latka niestety i tym razem uległa namowom oszusta. Zainstalowała wskazany program, po czym zalogowała się na swoje konto bankowe. Przekazała też hasło i login do drugiego posiadanego rachunku oraz dane karty wraz z kodem CVV.

d449hkb

Kobieta, nic nie podejrzewając, obserwowała, jak oszust zdalnie zleca przelewy z jej kont. Z jednego wypłacił 20 tys. zł, z drugiego ponad 9 tys. zł. Operacje były na tyle podejrzane, że po pewnym czasie do seniorki zadzwonił pracownik jednego z banków, aby upewnić się, czy aby na pewno osobiście wykonała przelewy.

Zamość. Policja ostrzega przed internetowymi oszustami

Policja apeluje o ostrożność przy kontaktach z instytucjami oferującymi szybki, obarczony małym ryzykiem zysk. - Wszelkie internetowe oferty dotyczące inwestowania należy dokładnie zweryfikować - ostrzegła asp. Krukowska-Bubiło.

Przeczytaj też:

d449hkb

Źródło: PAP/Lubelska Policja

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d449hkb

Podziel się opinią

Share
d449hkb
d449hkb
Więcej tematów