Trwa ładowanie...

Senat odrzuca ustawę o podwyżkach. "Głos społeczeństwa musi być uwzględniony"

Senatorowie podjęli decyzję o odrzuceniu ustawy o podwyżkach dla najważniejszych osób w państwie. Za takim wnioskiem opowiedziało się 48 senatorów, przeciw było 45.

Senat obraduje nad ustawą dotyczącą podwyżek dla najważniejszych osób w państwieSenat obraduje nad ustawą dotyczącą podwyżek dla najważniejszych osób w państwieŹródło: Senat
d2vng3c
d2vng3c

- Nie możemy podjąć odpowiedzialnej decyzji o podwyżkach kiedy nasi obywatele, przedsiębiorcy, wyborcy tracą pracę. W Sejmie pokazano, że nie słucha się wyborców, ponieważ procedowano tę ustawę w trakcie pandemii (…). Apeluję do przedstawicieli PiS, aby głos społeczeństwa był uwzględniony. Nasi obywatele obawiają się o przyszłość przy drugiej fali COVID-19 - mówiła w Senacie Gabriela Morawska-Stanecka.

Senator Marek Martynowski z PiS przypomniał wicemarszałek, że jeszcze w czwartek popierała tę ustawę. - Nie znaliśmy wtedy jej szczegółów - odpowiedziała.

Podczas głosowania 48 senatorów poparło wniosek komisji i odrzuciło projekt ustawy o podwyżkach dla parlamentarzystów. "Przeciw" było 45, nikt się nie wstrzymał.

Podwyżki dla posłów. Paweł Kowal zmienia zdanie. "Po przemyśleniu jeszcze raz"

Senat debatuje nad podwyżkami. Dwukrotne posiedzenie komisji regulaminowej

Na zaledwie godzinę przed posiedzeniem izby, Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich, bez uprzedniej dyskusji, w całości odrzuciła projekt ustawy o podwyżkach dla parlamentarzystów. "Za" było 6 parlamentarzystów przy 4 "przeciw".

d2vng3c

Podczas posiedzenia Senatu złożono dwa wnioski o charakterze legislacyjnym. Marek Martynowski z PiS domagał się przyjęcia ustawy bez poprawek, natomiast wicemarszałek Gabriela Morawska-Stanecka z Lewicy zgłosiła wniosek o odrzucenie ustawy. Konieczne było ponowne zebranie Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich. Podobnym stosunkiem głosów przyjęto wniosek najdalej idący (o odrzucenie ustawy - red.), zatem wniosek senatora PiS stał się bezprzedmiotowy.

Posiedzenie Senatu PAP
Źródło: PAP, fot: PAP, Tomasz Gzell

Zmianą, którą ma wprowadzić projekt, jest obliczanie wynagrodzeń poszczególnych osób na podstawie wynagrodzenia zasadniczego sędziego Sądu Najwyższego określonego w stawce podstawowej. W myśl ustawy poszczególni urzędnicy zarobią:

- prezydent: 25 981 zł brutto

d2vng3c

- pierwsza dama 17 897 zł brutto

- marszałkowie Sejmu i Senatu: 21 984 zł brutto

- wicemarszałkowie Sejmu i Senatu: 17 987 zł brutto

- premier: 21 984 zł brutto

- ministrowie: 17 987 zł brutto

- wiceministrowie: 16 988 zł brutto

- wojewodowie: 14 989 zł brutto

- wicewojewodowie: 12 990 zł brutto

- posłowie 12 600 zł brutto

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2vng3c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vng3c
Więcej tematów