Senat chce zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym. Poprawki uderzą w Izbę Dyscyplinarną
W Senacie trwa dyskusja nad prezydencką nowelą ustawy o Sądzie Najwyższym. Zmiany mają wyjść naprzeciw oczekiwaniom Komisji Europejskiej. Podczas prac w izbie wyższej senatorowie opozycji zgłosili szereg poprawek. Jedna z nich zakłada, że sędziowie Izby Dyscyplinarnej przestaną orzekać w dniu wejścia w życie ustawy, bez możliwości przejścia w stan spoczynku. Tym samym straciliby dożywotnie uposażenie.
01.06.2022 | aktual.: 01.06.2022 17:29
Zainicjowana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowela zakłada przede wszystkim likwidację Izby Dyscyplinarnej SN i utworzenie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej.
Likwidacja Izby to jeden z "kamieni milowych" określonych przez Komisję Europejską. Zrealizowanie tego wymogu jest jednym z warunków, od którego KE uzależnia wypłacenie Polsce środków z Krajowego Programu Odbudowy.
Pozbawienie sędziów Izby Dyscyplinarnej możliwości przejścia w stan spoczynku to zmiana przeciwna propozycji PiS. Partia rządząca chciała, aby sędziowie ci mogli zachować dotychczasową pensję w pełnej wysokości. Otrzymywaliby ją do końca życia. To około 30 tys. złotych miesięcznie.
Zarekomendowane przez Senat poprawki zakładają też m.in., żeby losowanie 33 kandydatów na sędziów do Izby Odpowiedzialności Zawodowej odbywało się spośród sędziów mających co najmniej 7-letni staż orzekania w Sądzie Najwyższym.
Zobacz też: kolejne gigantyczne kary dla Polski? Polityk Lewicy przestrzega
Kolejna grupa zarekomendowanych poprawek rozszerza kryterium możliwości składania wniosku o tzw. test bezstronności i niezawisłości sędziego. Jak podczas posiedzenia komisji tłumaczyła przedstawicielka Biura Legislacyjnego Senatu, chodzi o "usunięcie z ustawy przepisów przesądzających, że okoliczności towarzyszące powołaniu sędziego nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do podważania orzeczenia wydanego z udziałem tego sędziego lub kwestionowania jego niezawisłość i bezstronności".
Senat debatuje o Sądzie Najwyższym. Wieczorem głosowanie
Inna z przyjętych w Senacie poprawek mówi, że wszystkie orzeczenia Izby Dyscyplinarnej uznaje się za nieważne. Zawieszeni przez te Izbę sędziowie mieliby powrócić na swoje stanowiska i przez kolejne 3 lata nie mogliby być przeniesieni do innego wydziału bez ich zgody.
Głosowanie nad zgłoszonymi poprawkami ma się odbyć jeszcze w środę. Następnie nowela trafi ponownie do Sejmu.
Źródło: PAP