Radosław Fogiel: porozumienie w sprawie KPO zostało zawarte, ale odpowiednie dokumenty wciąż nie są podpisane

Radosław Fogiel: porozumienie w sprawie KPO zostało zawarte, ale odpowiednie dokumenty wciąż nie są podpisane

Radosław Fogiel
Radosław Fogiel
Źródło zdjęć: © East News | Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
oprac. WJR
26.05.2022 11:02, aktualizacja: 26.05.2022 12:03

Wreszcie przełom w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel poinformował, że rząd zawarł z Komisją Europejską porozumienie w tej sprawie. Wyjaśnił, że KE zgodziła się na kompromis, polegający na tym, że Polska zreformuje wymiar sprawiedliwości w jego zakresie dyscyplinarnym. W zamian środki mają zostać odblokowane.

Wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel w rozmowie w Radiu Wrocław był pytany o przyszłotygodniową wizytę w Polsce szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Spytano go, czy jej przyjazd oznacza, że zawarto porozumienie dotyczące wypłacenia Polsce miliardów euro z Krajowego Planu Odbudowy.

- Porozumienie zawarto. Zostały zakończone negocjacje. Komisja Europejska zgodziła się na pewien kompromis, polegający również na tym, że Polska zreformuje wymiar sprawiedliwości w jego zakresie dyscyplinarnym, a Komisja Europejska postara się nie ingerować tam, gdzie jej kompetencje nie sięgają i nie powinny sięgać - powiedział Fogiel.

"Dokumenty nie są podpisane"

Ocenił, że z drugiej strony trzeba cały czas pamiętać, że "póki dokumenty nie są podpisane, póki pieniądze nie są uruchomione, to należy kierować się zasadą ograniczonego zaufania".

- Gdyby pan zapytał w zeszłym roku, mniej więcej o tej porze, kilka tygodni później: "Polska złożyła projekt KPO do Brukseli, czy to oznacza, że środki będą uruchomione?". No powinny być uruchomione, a jesteśmy tu i teraz, bo te środki były wstrzymywane - powiedział polityk.

"Wniosek w lipcu"

Fogiel był także pytany, czy może podać przybliżoną datę wypłat pierwszych środków z KPO.

- W momencie, kiedy KPO zostanie zatwierdzony - a liczymy, że to stanie się dość szybko - to wtedy prawdopodobnie jeszcze w lipcu złożymy wniosek o wypłaty. Mamy nadzieję, że tym razem będzie on szybko procedowany. Ale ponownie jeszcze raz zastrzegam: będziemy się cieszyć, jak przelew znajdzie się na koncie - powiedział Fogiel.

O co chodzi w sporze o KPO?

Komisja Europejska nie zaakceptowała od ponad roku złożonego przez rząd Krajowego Planu Odbudowy, czyli dokumentu opisującego sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy UE. Pod koniec października zeszłego roku przewodnicząca KE Ursula von der Leyen postawiła warunek, by w polskim KPO znalazło się zobowiązanie rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN. Prace w sprawie likwidacji spornej Izby w Sejmie dobiegają końca - głosowanie w sprawie zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym ma się odbyć w najbliższych dniach.

W ramach Funduszu Odbudowy z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także