Trwa ładowanie...

Senackie komisje zdecydowały ws. ustawy o zgromadzeniach

• Przyjęcie ustawy o zgromadzeniach bez poprawek zarekomendowały senackie komisje praw człowieka, praworządności i petycji oraz samorządu terytorialnego i administracji państwowej
• Ustawa zakłada możliwość odbywania przez trzy lata cyklicznych zgromadzeń w tym samym miejscu

Senackie komisje zdecydowały ws. ustawy o zgromadzeniachŹródło: Eastnews, fot: Stanisław Kowalczuk
d17rcfj
d17rcfj

Wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek zgłosił senator PiS Waldemar Bonkowski. Za wnioskiem było 9 senatorów, przeciw 4, jeden senator się wstrzymał. Wcześniej komisje nie przyjęły wniosku senatora PO Piotra Florka o odrzucenie całej ustawy.

Ustawa daje pierwszeństwo zgromadzeniom organizowanym przez organy władzy publicznej oraz zgromadzeniom odbywanym w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych.

W myśl nowych przepisów, organ gminy będzie wydawał decyzję o zakazie zgromadzenia, jeżeli ma ono odbyć się w miejscu i czasie, w którym odbywa się zgromadzenie cykliczne.

Za cykliczne będą uważane takie zgromadzenia, które są organizowane przez ten sam podmiot w tym samym miejscu lub na tej samej trasie co najmniej cztery razy w roku według opracowanego terminarza lub co najmniej raz w roku w dniach świąt państwowych i narodowych, pod warunkiem, że odbywały się w ciągu ostatnich trzech lat i miały na celu "w szczególności uczczenie doniosłych i istotnych dla historii Rzeczypospolitej Polskiej wydarzeń".

d17rcfj

Organizatorzy takich zgromadzeń będą mogli się zwrócić do wojewody z wnioskiem o zgodę na cykliczne organizowanie tych zgromadzeń, uzasadniając ich cel. Wojewoda, po wydaniu zgody na cykliczne organizowanie zgromadzeń, będzie m.in. o tym informował organ gminy, na której terenie będzie się odbywało zgromadzenie cykliczne.

Zmiany w prawie o zgromadzeniach krytykują przedstawiciele m.in. Rzecznika Praw Obywatelskich, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, stowarzyszenia Marsz Niepodległości i Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Oprac. Adam Styczek

d17rcfj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17rcfj
Więcej tematów