Senackie komisje zdecydowały ws. projektu ustawy o KRS. Będzie wysłuchanie publiczne
Dwie senackie komisje na połączonym spotkaniu zadecydowały we wtorek, że będzie wysłuchanie publiczne nowego projektu ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Jak podkreślił przewodniczący Komisji Ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski, wysłuchanie publiczne to jedna z form debaty.
We wtorek po południu odbyło się połączone spotkanie senackiej Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Senatorowie zdecydowali, że przeprowadzone zostanie wysłuchanie publiczne senackiego projektu ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Za wysłuchaniem głosowało 16 senatorów, a przeciw było 9.
- Wysłuchanie publiczne zostało wprowadzone jako instrument pozwalający na konfrontację poglądów tych, którzy wprowadzają jakieś rozstrzygnięcia prawne z poglądami tych, których to dotyczy. To jedna z form debaty publicznej - podkreślił Krzysztof Kwiatkowski, przewodniczący Komisji Ustawodawczej. Dodał, że chodzi o szerokie przedstawienie opinii publicznej projektu nowelizacji ustawy.
Jak dodał senator sprawozdawca Bogdan Klich, to byłoby pierwsze od 2013 r. wysłuchanie publiczne w Senacie. Bogdan Klich podkreślił, że proponowana przez senatorów ustawa ma charakter naprawczy i zawiera jedynie "najpilniejsze zmiany", które należałoby jak najszybciej wprowadzić.
"Chodzi o opanowanie chaosu"
- Projekt ma opanować chaos, który się pojawił w polskim wymiarze sprawiedliwości i w związku z nie wykonywaniem wyroku TSUE. Jeżeli pan prezydent zdecyduje się podpisać ustawę kagańcową, przyjęta przez Sejm, chaos pogłębi się jeszcze bardziej - przekonywał senator Klich. Dodał, że wysłuchanie jest przejawem otwarcia Senatu na obywateli.
Zaraz po zakończeniu prac senackich komisji okazało się, że prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek ustawę kagańcową.
Krzysztof Kwiatkowski zapowiedział, że zgodnie z harmonogramem prac połączonych komisji senackich, pierwsze czytanie projektu ustawy odbędzie się 25 lutego, a 3 marca o godz. 10.00 będzie miało miejsce wysłuchanie publiczne.
Nowy, przygotowany przez senatorów, projekt ustawy o KRS i ustroju sądów pojawił się w połowie stycznia tego roku. Przewiduje on m.in zniesienie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego oraz powołanie nowej Krajowej Rady Sądownictwa.
Nowi sędziowie KRS mieliby być powoływani przez sędziów. Kandydatów na członków KRS mogliby też zgłaszać grupy 2 tys. obywateli. owe przepisy wykluczałyby również z kandydowania do KRS sędziów delegowanych do resortu sprawiedliwości. Projekt opracowała grupa ekspertów zatrudnionych w Senacie. Uwzględnia on m.in. wskazówki Komisji Weneckiej, sformułowane w połowie stycznia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl